Föreningens nya målvaktstränare är klar

Sökandet och förhandlingen är nu klar och det innebär att föreningens nya målvaktstränare heter Pelle Klintberg och kommer ursprungligen från Kristinehamn. Denna 24-årige värmlänning har det senaste året jobbat som målvaktstränare i Kumla HC och nu blir han alltså föreningens nya målvaktstränare med ansvar för hela vår verksamhet.
– Jag är glad att alla bitar föll på plats och att vi kunde förhandla fram ett upplägg som passar båda parter, kommenterar sportchef Daniel Håkansson. Pelle är MV3-utbildad och kommer under säsongen att fortsätta ha uppdrag i såväl Värmlands TV-puckslag som Färjestads campverksamhet. Det finns höga utbildningskrav från förbundet för att vi ska få bedriva vår NIU-verksamhet och de kraven efterlevs i och med rekryteringen av Pelle, avslutar Håkansson.

Samtidigt som vi hälsar Pelle varmt välkommen till Troja-Ljungby, så tackar vi Emil Karnatz för sina insatser och önskar honom lycka till i framtiden.