Bortaseger mot Sollentuna, fyra raka segrar hittills!
Det duggar tätt mellan matcherna och igår var det bortamatch mot Sollentuna. Huddinge kom ut hårt och hade ett stort övertag i inledningen och spelet var i långa stunder förlagt i Sollentunas zon. En bit in i perioden blev spelet slarvigare, men Huddinge kunde vinna perioden med 2-1.
I den andra perioden fortsatte det att vara hafsigt spel med mindre bra passningar. Huddinge visade dock prov på effektivitet när man ryckte ifrån till 5-1 genom tre PP-mål.
Tredje perioden blev mer eller mindre en transportsträcka där man spelade av matchen. Huddinge gjorde periodens enda mål genom Sebastian Frantz och slutresultatet skrevs till 6-1 till Huddinges favör.Nästa match för A-laget är nu på söndag när Hammarby gästar Björkängshallen. Det finns fortfarande ett fåtal biljetter kvar till matchen, de bokas via [email protected]
Statistik
Mål: 1-6 (1-2, 0-3, 0-1)
Skott: 20-38 (6-17, 5-13, 9-8)
Målskyttar Huddinge:
0-1: Tim Kämpeberg
0-2: Filip Runbjer
1-3: Filip Runbjer
1-4: Rasmus Dahlberg-Karlsson
1-5: Joakim Hälleström
1-6: Sebastian Frantz
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
