ÖHF och Ekstrand överens om en fortsättning
Örnsköldsvik Hockey Förening – ÖHF – kan idag meddela att man är överens med forwarden Axel Ekstrand om en fortsättning i klubben.
ÖHF och Ekstrand har kommit överens om ett avtal som sträcker sig över säsongen 2023/2024.
– Axel är en spelare som i alla lägen sätter laget främst, en spelare med den karaktär vi vill ha. Han är användbar i alla spelformer, och klarar också av att hantera olika roller vilket är ett klart plus. Axel tog stora steg under fjolårssäsongen och vi ser att det finns fortsatt utveckling i honom, säger Patrick Edlund, sportchef i ÖHF.
– Jag trivs bra i både föreningen och staden. Jag kände att jag växte en hel del som spelare förra säsongen och det vill jag fortsätta göra. Jag vill vara en spelare som tränarna kan lita på. Jag vill också försöka bidra med fler mål och poäng, säger Axel Ekstrand.
#ÖHF #hockeyettan
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
