60 bra minuter gav överkörning

Mariestad bjöd verkligen på fredagsunderhållning igår. Man vann mot Grums på bortaplan med hela 10-1 och gjorde 60 ruskigt bra minuter och ett helt koppel med urtjusiga mål. Men redan imorgon väntar en ny uppgift då svårspelade Västervik kommer på besök.

Karl Helmersson: Seger igår på bortaplan mot Grums med 10-1. Vilken insats ni gör!

– Ja det tycker jag, vi gör en bra match över 60 minuter. En jättebra start med tre snabba mål och fortsätter gå för det hela vägen, vi slår inte av på takten och hanterar matchen på ett mycket bra sätt.

Tio mål framåt måste vara skönt att göra!

– Ja det växer man av som grupp. Jag tycker vi växer hela tiden, förra matchen gjorde vi det genom av att vi spelade ett bra boxplay, nu genom att göra många mål, så det stärker oss.

Många snygga mål dessutom!

– Ja det var väldigt snygga mål, men det handlar om hur vi tog oss an matchen. Vi spelar bra från egen zon och ligger hela tiden nära motståndarna och när vi gör det får vi också utdelning offensivt, och det visade vi med några riktigt fina mål.

Samtidigt så skulle jag vilja lyfta fram defensiven. När man gör en del mål framåt så kan det lätt bli att man blir för sugna och framtunga i jakten på mål, men ni gjorde verkligen jobbet defensivt med och bjöd inte på något…

– Ja det pratade vi om att inte vara för sugna, utan vara konsekventa och göra jobbet och det skötte killarna på ett jättebra sätt.

Du gjorde en rockad i första-andrakedjan, hur tyckte du att det föll ut?

– De gjorde mål båda formationerna och Lundman gör tre mål och Jeremias var jättegiftig, men de krävs tid för att få in kemin i formationerna. Så en bra start, men vi kommer stöta på bättre motstånd, med start redan imorgon, och då måste man känna att man spelar som en enhet. Det kan ta tid att nå dit, men visst var det en bra start.

Många olika målskyttar var det med, det är en helt annan bredd i år…

­- Ja det är jätteviktigt att vi har den bredden, vi har pratat om att alla kan vara med och producera, så det är en viktig ingrediens i laget.

Kimhann Hultgren gjorde premiär i seriesammanhang, hur tyckte du att han skötte sig?

– Det är en lurig match för honom, men han gör det bra. Det var skönt för honom att göra debuten, han agerade stabilt.

Vad säger du om läktarstödet igår?

– Det betyder jättemycket, killarna får verkligen energi av det och det är imponerande att så många vill åka upp till Grums för att stötta laget en fredagskväll, det sätter vi stort värde på.

Västervik imorgon, tankar inför den matchen?

– Jag tror vi kommer möta ett riktigt tufft motstånd. Det kommer att bli en tempofylld match, det är ett lag som vänder och vinner mot Troja, så det är inget dåligt lag. Det handlar om att vara beredd på att vi blir satta under press, att ta smarta beslut och spela tillsammans.

Hur ser skade- och sjukdomsläget ut, ljusnar det eller mörknar det?

– Det är ljusare, Dennis Good Bogg är tillgänglig imorgon.

Fortsätter du med samma formationer eller gör du om något?

– Vi kör samma, fast Lukas Selindh står.

Av Krister Holm

Foto Erik Kruse