”Kommer få mäta oss med två riktigt bra lag”
Två superintressanta matcher mot två toppkonkurrenter väntar Brödernas/Väsby i helgen.
– Det kommer ge oss ett kvitto var vi står som lag, säger Jesper Kemi.
Vid lunchtid under fredagen kliver spelare och ledare på Gotlandsbåten i Nynäshamn för överresa till Visby. Och det är ett välmående lag som stegar ombord på färjan, berättar Jesper Kemi.
– Visst, vi har några skador, men vi kommer ställa upp med ett slagkraftigt lag.
LÄS MER: Strandberg Sarén inför Visby Roma: ”Det kommer bli ett bra test”
Senare på kvällen (19.00) väntar en tuff bortamatch mot ett formstarkt Visby Roma, som öst in mål på slutet.
– Vi är inte helt tillfreds med våra senaste prestationer, så för oss kommer det handla om att göra säsongens bästa insats – med allt vad det innebär – om vi ska kunna ro på Visby, som är ett riktigt bra lag, säger Jesper.
Tränaren tror på en matchbild där båda lagen kommer komma ut och ”brösta upp sig” – både fysiskt och spelmässigt.
– Mycket kommer sedan handla om att kunna kontrollera de delarna bättre än våra motståndare och vinna kamperna runt båda målen.
Klicka här för att se matchen.Oavsett utgång i matchen gäller det att snabbt lägga den bakom sig. Redan på söndag väntar hemmamatch (16.00) mot en annan toppkonkurrent, nämligen Hanviken.
– Hanviken känner vi väl sen tidigare och det är också ett erkänt topplag nu för tiden, så det kommer återigen krävas en topprestation från våran sida.
– Det väntar en spännande helg, där vi kommer få mäta oss med två riktigt bra lag. Det kommer ge oss ett kvitto på var vi står som lag, säger Jesper Kemi.
Mikael Einarsson Nisser
Foto: Mikael Einarsson Nisser
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
