Försäsongens spelschema hösten 2023 * Här är Hockeyettan-lagens träningsmatcher i augusti och september * Dom matcherna sänds * Resultat

Försäsongen är här. 

Här har vi samlat ihop alla matcherna som är uppbokade för de 40 lagen i ligan. 

Datum och vilka som möts hittar ni i denna artikel. 

Har vi missat nån match? Kontakta oss!

STÖTTA DIN KLUBB  * 500 kr till ditt lag för varje årsabonnemang

29 september drar Hockeyettan igång seriespelet.

Men först väntar såklart en spännande försäsong – och en hel del  av matcherna kommer att visas på Hockeyettan Play.

Det är upp till klubbarna själva – och alltså inte Hockeyettan centralt – att bestämma om de sänder höstens försäsongsmatcher eller inte och listan här nedan på matcher som sänds kommer säkert att fyllas på med fler matcher ju närmare nedsläpp vi kommer.

De matcher klubbarna sänder hittar du här!

Här gör vi ett tappert försöka att samla  alla träningsmatcherna i en artikel.

Har vi missat nån match? Är det nån fajt som tillkommit eller blivit flyttad?

Mejla oss på [email protected] så uppdaterar vi den här artikeln. 

Så laddar lagen i ligan dag för dag:

*AUGUSTI:

11 augusti: 

Piteå-Luleå 7–6 (DM-final, Piteå ledde med 6–0 från start)

16 augusti:

Skövde–Grästorp 4–3

Örnsköldsvik-Sundsvall 0–4

17 augusti:

Hudiksvall-Brynäs 1–9

18 augusti:

Forshaga-Comet 2–3

Odense Bulldogs–Halmstad 5–4

Visby Roma-Tingsryd 2–4

Mörrum-KRIF 2–3

Sollentuna-Vallentuna 1–0 (overtime)

19 augusti:

Troja-Ljungby-Odense Bulldogs 3–2 (straffar) – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

22 augusti:

Visby Roma–Frölunda 1–9

RoKi Hockey–Boden 7–1

Tranås-Dalen 0–1 (straffar)SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

23 augusti:

Linden-Nyköping 2–1 (straffar)

Borås–Mariestad 5–6 (straffar)

Enköping-Vallentuna 1–2 SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

KRIF–Tingsryd  3–5 SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Örnsköldsvik–KB65 6–4

Alvesta–Karlskrona 3–5

Luleå J20–Kalix 5–4 (förlängning)

Sollentuna-Wings 4–1

24 augusti:

Kristianstad-Pantern 7–1

25 augusti:

Forshaga-Grästorp 1–4 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Halmstad-Tyringe 2–1 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Lindlöven-Guldsmedshytte 3–0

Skövde–Comet Halden 5–1

Boden–Kiruna IF 7–1

Brödernas/Väsby–Sollentuna 2–1

Visby Roma–Djurgården 0–6

Kalmar-Tranås 5–0

Västervik-Vimmerby 3–2

Mjölby-Kumla 7–4

Borlänge-Strömsbro 3–2 (förlängning)

26 augusti:

Visby Roma–HV71 1–6

Skövde IK–Troja-Ljungby 2–5 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Piteå-Kiruna IF 9–3

27 augusti: 

Dalen–Alvesta 4–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Kumla-Mjölby 2–4

28 augusti:

Kalix-Luleå J20 2–4

29 augusti:

Tyringe-Rögle J20 2–1 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

30 augusti:

Halmstad-Borås 4–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Lindlöven–Forshaga 3–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Brödernas/Väsby–Wings 4–2

Nyköping–Tranås 2–3

Kalmar–KRIF 3–2

Segeltorp-Linden 1–3

Tingsryd-Kristianstad 3–0

Sundsvall-Timrå 2–5

Huddinge-Strömsbro 3–1

Djurgården J20-Vallentuna 2–3 (straffar)

31 augusti: 

Vimmerby-Västervik 3–5

SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

* SEPTEMBER:

1 september:

Mariestad–Skövde 3–4 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

KRIF–Karlskrona 0–4 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Mjölby-Vita Hästen 4–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Tyringe–Troja-Ljungby 2–4

Boden–Narvik 2–0

Östersund-Hudiksvall 5–3

Piteå-Örnsköldsvik 4–3

Nyköping-Linden 4–2

Alvesta-Dalen 1–2 (straffar)

Sundsvall-Mora 2–3 (förlängning)

Nybro-Kristianstad 6–3

Vallentuna-Sollentuna 3–2

2 september: 

Mariestad–Troja-Ljungby 2–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Karlskrona–Mörrum 2–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Kalix–Narvik 2–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Falun-Hanviken 2–5

Piteå-Örnsköldsvik 5–2

Surahammar-Segeltorp  – matchen avbruten, då isen inte höll för matchspel

3 september:

Mörrum–KRIF 2–1 (straffar)

Borlänge-Hanviken 5–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

5 september:

Alvesta-Pantern  4–3

Clemensnäs-Lejon 4–1

6 septemper:

Hudiksvall-Östersund 5–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Kalix–ROKI 1–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Troja-Ljungby–Mariestad 4–6

Borås-Dalen 3–1

Brödernas/Väsby–Enköping 7–3

Kristianstad–Karlskrona 3–2

Segeltorp-Vallentuna 1–4

Nyköping-Vimmerby 4–2

Strömsbro-Huddinge 3–4

Wings-Sollentuna 5–4 (förlängning)

7 septemper:

Vita Hästen-Mjölby 4–3

Forshaga-Lindlöven  4–5 (straffar) – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

8 september:

KRIF-Visby Roma 5–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Tranås-Nyköping 4–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Alvesta-Tyringe 2–1

Comet Halden–Skövde 2–5

Tingsryd–Karlskrona 5–0

Piteå-Boden 0–3 

Kalix-Kiruna IF 5–4 (straffar)

Wings-Enköping 2–0

9 september:

Kalmar–Visby Roma 1–2 (straffar)

Kiruna IF-Piteå 4–3 (straffar) 

Hanviken-Falun 4–1

Boden-Kalix 3–0

Halmstad-Troja Ljungby 2–3 (straffar)

10 september:

Lindlöven-Huddinge 3–1

Linden-Falun 3–1

Boden-Kiruna IF 2–3 (förlängning) 

Hanviken-Borlänge 5–2

Kalix-Piteå 4–1

12 september:

Karlskrona–KRIF 1–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Dalen-Tranås 1–4 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Comet-Forshaga 3–2

Clemensnäs-Vännäs 3–5

13 september:

Tyringe-Kristianstad 0–5 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Enköping-Surahammar 1–5 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Kiruna IF-Narvik 5–6 (förlängning) – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Skövde–Mariestad 6–1

Borås-Halmstad 4–2

Vallentuna-Segeltorp 4–1

Örnsköldsvik–Kovland 7–3

Huddinge-Lindlöven 2–0

Wings–Brödernas/Väsby 0–2

14 september: 

Vimmerby-Nyköping 1–2 (förlängning) – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

15 september:

Hudiksvall–Brödernas/Väsby 4–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Tyringe-Alvesta 3–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Surahammar-Enköping 8–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Troja-Ljungby–Skövde 2–3 (straffar)

Linden-Segeltorp 1–3

Nybro–Karlskrona 2–3

ROKI–Kalix 6–3

16 september:

Sölvesborg-Mörrum 3–4

Strömsbro-Sundsvall 6–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

17 september:

Huddinge–Tranås 2–3 (straffar)

Hanviken-Surahammar 5–3

Mörrum-Pantern 5–3

Mjölby-HA 74 10–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

19 september:

Dalen-KRIF  3–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

20 september: 

Tranås-Vimmerby 0–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Tyringe-Halmstad 5–6 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Enköping–Brödernas/Väsby 0–7 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Strömsbro-Borlänge 2–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Sundsvall-Hudiksvall 0–2 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Lindlöven-Vallentuna 5–3

Segeltorp-Mjölby 3–5

Skövde-Hanviken 5–2

Sudret-Visby 0–6

Örnsköldsvik-Vännäs 1–3

21 september:

Mariestad-Dalen 7–1 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Clemensnäs–Boden  3–4

22 september:

Tranås-Huddinge IK 3–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Vimmerby-Skövde 3–0 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Halmstad-Kristianstad 2–6 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Enköping-Wings 2–3 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Karlskrona–Alvesta 2–1 (straffar)

Sölvesborg-Tyringe 0–4

Piteå-Clemensnäs  4–2

HA 74-Mjölby 1–6

23 september: 

Vallentuna-Lindlöven 4–2

Falun-Linden 3–2

Nyköping-Forshaga 3–4

24 september: 

Troja-Ljungby–Mörrum 5–3

Surahammar-Hanviken – matchen avbröts vid ställningen 0-2 på grund av problem med isen – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Brödernas/Väsby-Hudiksvall 1–5

Falun-Sundsvall  0–3

25 september:

Vännäs-Örnsköldsvik 2–1

26 september:

Kalix-Clemensnäs  2–1 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Mariestad-Borås 4–5 (straffar) – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

27 september:

Huddinge-Forshaga 3–5 – SE HÖJDPUNKTERNA HÄR!

Wings-Borlänge 7–2

Superguide för säsongen 23/24 * Spelschemat för grundserierna * Då startar Allettorna och Vårserierna * Slutspelet – förutsättningar och matchdatum