Enköping håller sig kvar på vinnarspåret

Enköping håller sig kvar på vinnarspåret och tog på fredagskvällen sin andra raka seger i Hockeyettan Norra när man besegrade Vallentuna på bortaplan med 4-1.

Det blev en viktig seger för Enköping i ”sexpoängmatchen” borta mot Vallentuna på fredagskvällen. Bottenmötet i Hockeyettan Norra blev en jämn historia där Enköping ändå kändes som det något tyngre laget sett över 60 minuters spel och tog också en rättvis seger med 4-1.

Vallentuna inledde målskyttet halvvägs in i den första perioden och det såg länge ut som att man skulle gå till periodvilan i ledning. Men ESK:s poängdrivande back Leon Onkonkwo Prada ville annat och satte en viktig kvittering med blott elva sekunder kvar av perioden. Skottet från blålinjen hittar hela vägen in i nätmaskorna.

Andra perioden är lite lurig för ESK, som har det mesta av spelet och snurrar långa stunder i anfallszonen, men där Vallentuna gång på gång kommer i snabba och farliga omställningar.

Duktiga ESK-målvakten Viktor Andersson får göra några riktig fina räddningar, bland annat ett friläge där han slänger sig och och prickar pucken med utsträckt klubba.

— Jag tycker vi har ganska bra kontroll över situationerna. Det är väl när dom ”chippar” ut pucken ur egen zon som dom kan få lite övertag och komma två mot ett eller tre mot två. Framåt har vi pratat mycket om att spela oss ur egen zon och komma anfall med fart och det tycker jag vi gjort bra i den här matchen, menade ESK-tränaren Henric Björkman i pausen inför tredje perioden.

Innan matchen ställde vi frågan om Gustav Eriksson första mål i ESK-dressen i söndags mot Piteå skulle vara islossningen för hans målskytte. Och visst blev det en uppföljning den här gången! I ett snyggt två mot ett läge halvvägs in i den tredje perioden hamnar pucken till slut hos Eriksson, som kyligt sätter den i mål fram till 3-1.

Med 5,45 kvar av perioden får Vallentuna ett numerärt överläge och i det följande powerplayspelet är reduceringen inte långt borta, men man kommer inte närmare än en stolpträff.

Knappt är ESK fulltaliga igen när Romeo Ekfeldt blir helt frispelad men hemmalagets målvakt Linus Marcko täpper till luckan som Ekfeldt siktade på mellan hans ben.

Ekfeldt får dock sin revansch när han stänger matchen med sitt 4-1-mål i den tomma Vallentunaburen med 1,42 kvar av tredje perioden. Hemmalaget gjorde ett försök med spel sex mot fem i slutminuterna men det misslyckades.

Tre viktiga poäng därmed till ESK som nu gick om Vallentuna i tabellen. Men kanske viktigare är att man har häng på ett flertal lag närmast ovanför sig i tabellen, närmare bestämt hela tre lag inom tre poäng – och då har samtliga dessa spelat en matcher mer än ESK.

***

Viktor Andersson var alltså tillbaka i ESK-buren och gjorde i vanlig ordning en mycket bra match.

***

Backen Leon Okonkwo Prada känns bara bättre och bättre för varje match. Offensivt starkt spelare som återigen blev noterad i målprotokollet, och nu uppe som tvåa i lagets interna poängliga. Samtidigt är han bra i defensiven. Täckte ett rungande slagskott i en situation i den tredje perioden när laget var hårt tillbakapressade i numerärt underläge.

***

Tillbaka var även Axel Knudsen, som nu avtjänat sin avstängning för tacklingen som tog illa i matchen mot Örsnköldsvik för några veckor sedan. Axel noterades nu för assisten till Ekfeldts 4-1-mål.

 


 

Vallentuna – ESK 1-4 (1-1, 0-1, 0-2)

Skott: 26-39 (5-14, 1-14, 10-11)

Mål: Leon Onkonkwo Prada, Elias Ivansson, Gustav Eriksson och Romeo Ekfeldt

Publik: 98 personer