Hockeyettan spelas i fyra grundserier, Hockeyettan Norra (10 lag), Hockeyettan Östra (12 lag), Hockeyettan Västra (12 lag) och Hockeyettan Södra (12 lag).
Därefter följer Allettan Norra och Allettan Södra, Hockeyettan Final och Play Off till Kvalserien för HockeyAllsvenskan, Säsongen avslutas med Kvalserien till HockeyAllsvenskan, samt kvalserier till Hockeyettan 2020/2021.

Hockeyettan grundserier, 4 x 10/12 lag i varje serie. Serierna spelas i 18 (Norra) respektive 22 omgångar 15 september – 11 december 2019.

Spelform: Enligt TB § 5:7 D, Seriemetoden – Tre poäng med Overtime och straffar.
Overtime spelas med tre utespelare + målvakt.

Två serier med 10 lag som spelas i 18 omgångar 28 december 2019 – 19 februari 2020.
Lag 1-5 från Hockeyettan Norra, Östra, Västra och Södra grundserier är kvalificerade för spel i AllEttan Norra/Södra. lagen indelas geografiskt.

Spelform: Enligt TB § 5:7 D, Seriemetoden – Tre poäng med Overtime och straffar.  Overtime spelas med tre utespelare + målvakt.

Lag 1 Allettan Norra och Allettan Södra är kvalificerade för spel i Hockeyettan Finalen.
Lag 2-3 från Allettan Norra och Allettan Södra är kvalificerade för spel i Play Off 2 inför Kvalserien
till HockeyAllsvenskan,
Lag 4-9 från Allettan Norra och Allettan Södra är kvalificerade för spel i Play Off 1 inför Kvalserien
till HockeyAllsvenskan.
Lag 10 från AllEttan Norra och AllEttan Södra är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.

Hockeyettans vårserier Norra, Östra, Västra och Södra, 28 december 2019 – 19 februari 2020.
Norra spelas med 5 lag och serien spelas i 12 omgångar.
Östra, Västra och Södra spelas med 7 lag i varje serie och serierna spelas i 21 omgångar.
Hockeyettan Norra vår består av lag 6-10 från Hockeyettan Norra grundserie.
Hockeyettan Östra vår består av lag 6-12 från Hockeyettan Östra grundserie.
Hockeyettan Västra vår består av lag 6-12 från Hockeyettan Västra grundserie.
Hockeyettan Södra vår består av lag 6-12 från Hockeyettan Södra grundserie.

Lagen  tilldelas ”placeringspoäng” beroende på lagets placering i grundserien.
Sist placerat lag i grundserien erhåller 0 poäng, näst sist placerat lag 1 poäng och sedan 2, 3, 4, 5
och 6 poäng.

Efter färdigspelade serier:
Lag 1 från vardera serien är kvalificerade för spel i Play Off 1 inför kvalserien till HockeyAllsvenskan.
Lag 2-5 från vardera serien är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.
Lag 6-7 från vardera serien är kvalificerade för spel i kvalserier till Hockeyettan.

Hockeyettan Finalen spelas mellan de segrande lagen från Allettan Norra och Södra i bästa av tre matcher.
Varje match ska avgöras och vid lika förlängs matchen till dess avgörande sker med första målet (Sudden Death).

Högst rankat lag börjar med bortamatch (b-h-h). Ranking av lag görs utifrån lagens placering i
AllEttan Norra och Södra.

Speldagar.
Onsdag 200303 19.00 2:a rankat lag – 1:a rankat lag
Fredag 200306 19.00 1:a rankat lag – 2:a rankat lag
Eventuellt match 3:
Lördag 200307 16.00.

Segraren är kvalificerad för spel i Play Off 3 som 1,a rankat lag.
Förloraren är kvalificerad för spel i Play Off 3 som 2,a rankat lag.

Play Off 1-2-3 spelas i bäst av 3 matcher.

Högst rankat lag börjar med bortamatch (B-H-H). Ranking av lag görs utifrån lagens placering i Allettan Norra och Södra. Rankingkvot (2 decimaler) tas fram genom:

1. Poängsnitt (antal erhållna poäng dividerat med antal matcher)

2. Målskillnad

3. Antal gjorda mål i serien

Play Off till Kvalserien för HockeyAllsvenskan
Play Off 1-2-3 spelas i bäst av 3 matcher.

Varje match ska avgöras. Vid lika resultat förlängs matchen till första målet, Sudden Death.

Högst rankat lag börjar med bortamatch (b-h-h). Ranking av lag görs utifrån lagens placering i
AllEttan Norra och Södra, samt därefter Hockeyettan vår Norra, Östra, Västra och Södra.

Play Off – 16 lag, lag 4-9 från AllEttan Norra och lag 4-9 från AllEttan Södra, samt segrarna
i Hockeyettan vår  Norra, Östra, Västra och Södra.
De 8 högst rankade lagen väljer motståndare. Högst rankat lag väljer först.

Speldagar/spelordning:
PO1 1:1 Tisdag 200225 Väljs – 1:a rankat lag
PO1 2:1 Tisdag 200225 Väljs – 2:a rankat lag
PO1 3:1 Tisdag 200225 Väljs – 3:e rankat lag
PO1 4:1 Tisdag 200225 Väljs – 4:e rankat lag
PO1 5:1 Tisdag 200225 Väljs – 5:e rankat lag
PO1 6:1 Tisdag 200225 Väljs – 6:e rankat lag
PO1 7:1 Tisdag 200225 Väljs – 7:e rankat lag
PO1 8:1 Tisdag 200225 Väljs – 8:e rankat lag
PO1 1:2 Fredag 200228 1:a rankat lag – Väljs
PO1 2:2 Fredag 200228 2:a rankat lag – Väljs
PO1 3:2 Fredag 200228 3:e rankat lag – Väljs
PO1 4:2 Fredag 200228 4:e rankat lag – Väljs
PO1 5:2 Fredag 200228 5:e rankat lag – Väljs
PO1 6:2 Fredag 200228 6:e rankat lag – Väljs
PO1 7:2 Fredag 200228 7:e rankat lag – Väljs
PO1 8:2 Fredag 200228 8:e rankat lag – Väljs
Ev. 3:e match
PO1 1:3 Lördag 200229 1:a rankat lag – Väljs
PO1 2:3 Lördag 200229 2:a rankat lag – Väljs
PO1 3:3 Lördag 200229 3:e rankat lag – Väljs
PO1 4:3 Lördag 200229 4:e rankat lag – Väljs
PO1 5:3 Lördag 200229 5:e rankat lag – Väljs
PO1 6:3 Lördag 200229 6:e rankat lag – Väljs
PO1 7:3 Lördag 200229 7:e rankat lag – Väljs
PO1 8:3 Lördag 200229 8:e rankat lag – Väljs

Segrande lag är kvalificerade för spel i Play Off 2 till Kvalserien för HockeyAllsvenskan.
Förlorande lag är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.

Play Off 2.

12 lag, lag 2-3 från AllEttan Norra och lag 2-3 från AllEttan Södra, samt segrarna
från Play Off 1.
De 6 högst rankade lagen väljer motståndare. Högst rankat lag väljer först.

Speldagar/spelordning:
PO2 1:1 Tisdag 200306 Väljs – 1:a rankat lag
PO2 1:2 Tisdag 200306 Väljs – 2:a rankat lag
PO2 1:3 Tisdag 200306 Väljs – 3:e rankat lag
PO2 1:4 Tisdag 200306 Väljs – 4:e rankat lag
PO2 1:5 Tisdag 200306 Väljs – 5:e rankat lag
PO2 1:6 Tisdag 200306 Väljs – 6:e rankat lag
PO2 2:1 Fredag 200306 1:a rankat lag – Väljs
PO2 2:2 Fredag 200306 2:a rankat lag – Väljs
PO2 2:3 Fredag 200306 3:e rankat lag – Väljs
PO2 2:4 Fredag 200306 4:e rankat lag – Väljs
PO2 2:5 Fredag 200306 5:e rankat lag – Väljs
PO2 2:6 Fredag 200306 6:e rankat lag – Väljs
Ev. 3:e match
PO2 3:1 Lördag 200307 1:a rankat lag – Väljs
PO2 3:2 Lördag 200307 2:a rankat lag – Väljs
PO2 3:3 Lördag 200307 3:e rankat lag – Väljs
PO2 3:4 Lördag 200307 4:e rankat lag – Väljs
PO2 3:5 Lördag 200307 5:e rankat lag – Väljs
PO2 3:6 Lördag 200307 6:e rankat lag – Väljs

Segrande lag är kvalificerade för spel i Play Off 3 inför Kvalserien till HockeyAllsvenskan.
Förlorande lag är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021

Play Off 3.

8 lag, lag 1 från Allettan Norra och lag 1 från Allettan Södra samt segrande lag
från Play Off 2.
De 4 högst rankade lagen väljer motståndare. Högst rankat lag väljer först.

Speldagar/spelordning: (preliminära datum)
PO3 1:1 Tisdag 200310 Väljs – 1:a rankat lag
PO3 1:2 Tisdag 200310 Väljs – 2:a rankat lag
PO3 1:3 Tisdag 200310 Väljs – 3:e rankat lag
PO3 1:4 Tisdag 200310 Väljs – 4:e rankat lag
PO3 2:1 Fredag 200313 1:a rankat lag – Väljs
PO3 2:2 Fredag 200313 2:a rankat lag – Väljs
PO3 2:3 Fredag 200313 3:e rankat lag – Väljs
PO3 2:4 Fredag 200313 4:e rankat lag – Väljs
Ev. 3:e match
PO3 3:1 Lördag 201314 1:a rankat lag – Väljs
PO3 3:2 Lördag 200314 2:a rankat lag – Väljs
PO3 3:3 Lördag 200314 3:e rankat lag – Väljs
PO3 3:4 Lördag 200314 4:e rankat lag – Väljs

Segrande lag är kvalificerade för spel i Kvalserien till HockeyAllsvenskan.
Förlorande lag är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.

Kvalserien till HockeyAllsvenskan
I Kvalserien spelar 6 lag, lag 13-14 från HockeyAllsvenskan, samt segrarna
från Play Off 3. Serien spelas i 10 omgångar.

Seriemetoden – Tre poäng med Overtime och straffar.
Overtime spelas med tre utespelare + målvakt.

Speldagar/spelordning:
1 Torsdag 200319 19.00
2 Lördag 200321 16.00
3 Tisdag 200324 19.00
4 Torsdag 200326 19.00
5 Söndag 200329 16.00
6 Torsdag 200402 19.00
7 Lördag 200404 16.00
8 Tisdag 200407 19.00
9 Torsdag 200409 19.00
10 Söndag 200412 16.00

Lag 1-2 är kvalificerade för spel i HockeyAllsvenskan 2020/2021.
Lag 3-6 är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.

Kvalserie till Hockeyettan
Fyra serier med 4/6 lag i vardera serien. Serierna spelas i max 10 omgångar.
I Kvalserierna deltar lag 6-7 från från Hockeyettan vår Östra, Västra och Södra, samt lag från regionala
division 2 –serier. I Kvalserien Norra deltar lag från regionala division 2 – -serier.

Seriemetoden – Tre poäng med Overtime och straffar.
Overtime spelas med tre utespelare +  målvakt.

I Norra deltar 4 lag från division 2 Norra.
I Östra deltar lag 6-7 från Hockeyettan vår Östra samt 4 lag från division 2 Östra.
I Västra deltar lag 6-7 från Hockeyettan vår Västra samt 4 lag från division 2 Västra.
I Södra deltar lag 6-7 från Hockeyettan vår Södra samt 4 lag från division 2 Södra.

Lag 1 från vardera kvalserie är kvalificerade för spel i Hockeyettan 2020/2021.
Övriga lag är kvalificerade för spel i respektive regional division 2 2020/2021.
Antal lag som flyttas upp från kvalserierna till Hockeyettan är beroende av hur många och till vilka
serier eventuella nedflyttade HockeyAllsvenska lag placeras i.

Denna information är hämtad från:
Svenska Ishockeyförbundet Tävlingsavdelningen