Piteå Hockey värvar från uppstickaren
Idag har Piteå Hockey fått klart med ytterligare ett nyförvärv och pusselbit till årets trupp. På onsdagsförmiddagen blev det klart att forwardssidan förstärks med Arvid Mella.
Den 20-årige forwarden, med Clemensnäs som moderklubb, kommer senast från spel i fjolårets uppstickarlag Surahammar. Arvid gick hockeygymnasiet i Skellefteå AIKs regi där han var en spelare som producerade offensivt. Den skicklige rightaren, som hade Piteå Hockeys nye huvudtränare Mikael Aaro i Skellefteå AIK, gläds av att få dra på den röda Piteåtröjan till hösten.
– Jag känner mig mycket motiverad att komma till Piteå och det känns verkligen bra att få den här chansen, säger Mella.Så här säger Mikael Aaro om den senaste värvningen:
– Kul att Arvid väljer att fortsätta sin karriär här hos oss i Piteå Hockey. Jag har ju haft äran att träna honom tidigare och vet vad han är kapabel till och det är glädjande att få fortsätta arbeta med honom och hjälpa honom att etablera sig på hockeyettannivå.
Läs mer på pt.se/sport
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK

