Dags för genrep!
Mörrum Hockey åker idag till Ljungby för match mot seriekollegan Troja. Det blir den sista träningsmatchen innan allvaret drar igång på fredag. Då ställs Mörrum mot Krif Hockey på bortaplan.
”Det blir härligt med genrep. Det är ett bra motstånd vi möter, så nu är det upp till bevis för grabbarna, nu ska allt sitta som vi tränat på”, säger tränaren Richard Melkersson.
Melkersson meddelar att några spelare saknas idag på grund av sjukdom, men att Goiset ändå kommer till spel med sex backar och fyra kedjor.
”Jag vill se att vi visar pondus, att vi tror på oss själva. Vi ska vara trygga i vårt spel och konsekventa i det vi gör i 60 minuter. Jag vill inte se några djupa dalar. Alla ska veta sina roller och vad de förväntas göra och inte göra”.Genrepet mot Troja sänds via Hockeyettan.
Bara tolv dagar återstår till den efterlängtade hemmapremiären mot Karlskrona HK. Det kommer att bli mycket folk i Jössarinken, så säkra din plats i hallen redan nu:
Lösbiljetter: https://secure.tickster.com/sv/bm83l8dk6ax5tly/selectevent
Säsongskort: https://secure.tickster.com/sv/2eeh65rprybbmc0/selectproductgroup
Medlemskap: https://secure.tickster.com/sv/507wpjprklezgnj/products
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK

