Eftersnack: Pantern-Mörrum 4-3 (förl.)
Mörrum Hockey förlorar bortamatchen mot IK Pantern med 3-4 efter förlängning. Goiset hamnar i underläge med 0-2, vänder till 3-2, men tappar åter initiativet i tredje perioden. I förlängningen avgör Simon Bondesson, framspelad av Isak Ask, som förra säsongen tillhörde Mörrum.
”Vi kommer inte upp i den standarden som vi vill. I första perioden är vi väldigt mjuka och åker mest och petar med klubborna. I andra kommer vi upp i energi och gör några riktigt bra mål, i powerplay bland annat, men sedan i tredje perioden så blir vi passiva igen. Så det är klart att det är tungt. Vi jobbar oss in i matchen, och vänder den, men förlorar ändå”, säger tränare Simon Skoog Peter.
Rasmus Leijonhielm (1-2) och Karl Persman (2-2) gjorde sina första mål som Goisare.Hugo Frylén spelade sin andra match för Goiset den här säsongen – och gjorde sitt andra mål, när han sköt 3-2 i slutet av andra perioden.
Trots förlusten tar Mörrum in en poäng på fjärdeplacerade Västervik, som förlorade mot Halmstad.
Mörrums nästa match spelas redan på fredag i Jössarinken, då Troja-Ljungby kommer på besök. Biljetter kan köpas HÄR.
IK Pantern-Mörrum Hockey 4-3 (2-0, 0-3, 1-0, 1-0)
Pantern: Pontus Svensson, Isac Göransson, Brian Liechti, Simon Bondesson. Mörrum: Rasmus Leijonhielm, Karl Persman, Hugo Frylén. Skotten: 25-22. Publik: 201.
HIGHLIGHTS: IK Pantern – Mörrums GoIS IK
Foto: Victor Dennertoft och Fabian Nimlin

Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK

