Dubbla hemmaförluster avrundar bedrövlig säsong
En bedrövlig säsong avslutades lika bedrövligt. Enköping förlorar båda sina hemmamatcher i helgens slutomgångar av Hockeyettan Norra Vår och noteringen blir till slut en blek nästjumboplats i tabellen.
Lördagens 4-1-förlust mot Clemensnäs följds upp av en ny 4-1-förlust på söndagens mot Örnsköldsvik. I båda matcherna var det Tobias Smids som stod för målskyttet.
Därmed är Enköpings bedrövliga säsong till ända och en slutlig notering som nästjumbo i tabellen för Hockeyettan Norra Vår är vad man får ta med sig i planeringen för nästa säsong.
På säsongens totalt 32 matcher blev det blott fyra segrar på ordinarie tid och därtill ytterligare fyra övertidssegrar vilket historiskt är rekorddåligt.Den här säsongen får man tacka högre makter att inget lag åker ur ettan. Årets bottennotering måste helt enkelt vara ett avstamp med sikte uppåt.
ESK – Clemensnäs 1-4 (1-0, 0-2, 0-2)
Skott: 26-24 (9-11, 7-4, 10-9)
Mål: Tobias Smids
Publik: 198 personer
ESK – Örnsköldsvik 1-4 (0-2, 1-1, 0-1)
Skott: 31-25 (12-11, 10-6, 9-8)
Mål: Tobias Smids
Publik: 212 personer
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
