”Han ser för jäkla giftig” * Intervju Anton Kivelä – därför blev det Mariestad * Poängsuccén i fjol * Hyllar nya lagkamraten – och gamla * Monstertiden på halvmaran

Poängkung i Grästorp förra året.

Nu är Anton Kivelä ett av många spännande tillskott i Mariestad. 

Här möter ni nyförvärvet i en intervju.

* Mötet med gamla radarpolaren: ”Lovat dela ut några yxhugg”.

* Hyllningen till nya lagkamraten: ”Nästan omöjlig att att ta pucken av”.

* Monstertiden på halvmaran i somras: ”Gillar att plåga mig lite extra”.

FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM * Klipp: best of 24/25  * Silly season-bilder

 

Anton Kivelä, 22, snittade över en poäng i tvåan för Grästorps IK 23/24.

Säsongen därpå, i debuten i Hockeyettan, var han lika vass framåt: 32 poäng (19+15) på 34 seriematcher första säsongen i Sveriges tredjeliga.

Är det inte större skillnad mellan tvåan och ”ettan”?

Vi var såklart tvingade att börja med den frågan.

– Jo, herregud, klart det är skillnad. När vi mötte till exempel Mariestad och Borås…då gick det f-n fort, alltså.

* Men du gjorde alltså nästan lika många poäng i Hockeyettan som året innan i tvåan. Kan du förklara det? 

– Det är nog många grejer som spelade in. Dels hade jag bättre spelare omkring mig, dels fick jag ett otroligt förtroende från vår tränare och sen var jag i väldigt bra fysisk form också och växte in i seniorhockeyn. Ja, det var mycket som stämde förra säsongen.

Han utvecklar:

– Jag spelade ju hela hösten med Victor Lindman, jag har honom att tacka för mycket. Det var ibland bara hålla klubben i isen så kom pucken där. En ruggigt smart spelare. 

– Sen trodde ju Appelgren (Andreas, coachen) på mig också och jag fick spela väldigt mycket och fick massor av istid i till exempel power play.

* Du kommer ju möta Victor Lindman i vinter, han kommer ju spela i Dalen nu. 

– Jodå, han har redan varit på mig och lovat att dela ut några yxhugg så jag får vara på min vakt, säger Anton Kivelä och skrattar.

Poängsuccén gjorde såklart att forwarden blev ett attraktivt byte på marknaden, men det blev ingen speciell lång ”jakt” på Grästorps avslutare.

Redan 4 april presenterades han för ”grannen” Mariestad som första nyförvärvet.

– BoIS var tidigt på mig och det kändes snabbt som ett klokt och rätt steg att gå till en klubb med tydliga toppambitioner. Nej, det var inget svårt beslut, det var mycket som passade in. 

Nu bor han sedan en tid tillbaka i Mariestad med flickvännen, pluggar heltid som lärare och jobbar halvtid som resurs på en skola – och ska också alltså klämma in en rejälare satsning på ishockeyn.

– Ja, det blir en lite hektisk höst. Men det ska bara bli kul, säger han. 

* Ni mötte ju Mariestad med Grästorp ett par gånger på försäsongen och två i serien. Vad fick du för intryck av BoIS då?

– Dom var jävligt aggressiva. Jag tror det var redan i första matchen förra hösten som Lindman (Victor) åkte på en rejäl överkörning djupt ned i offensiv zon av en av deras backar. Det syntes direkt att de var hårda och skickliga, så ja, det här är helt klart ett snäpp upp.

Nu är alltså Anton Kivelä en del av det laget, men han känner ändå ingen press trots att han är värvad som poängspelare.

– Nej, inte direkt. Jag ska gå in och köra mitt spel, göra det jag är bra på och bidra med så mycket jag kan till laget.

* Vad behöver du förbättra då?

Här är Anton Kivelä snabb i svaret.

– Defensiven. Jag var inne på lite för många mål bakåt i fjol, där måste jag ta mer ansvar och utveckla det spelet. 

BoIS har varit på is i ett par veckor och är ni också igång med matcherna – Anton Kivelä satte en puck i nät första matchen mot Forshaga – under försäsongen.

* På den här korta tiden – är det några spelare som stuckit ut?

– Det är klart att en som som Karl Umegård (poängkung i Hudiksvall i fjol) märks. Han är nästan omöjlig att att ta pucken av. Han ser för jäkla giftig och spännande ut, det är en kanonförstärkning. 

LÄS MER: Här är BoIS lagkaptener 25/26 – klicka här!

Anton Kivelä i BoIS försäsongströja. Foto: Mariestads-Tidningen

***

Till sist så måste vi ju avsluta med något som INTE har med ishockey att göra.

Vi ska snacka långlopp här.

För det var ju så att Anton Kivelä i somras sprang halvmaran Göteborgsvaret på finfina 1,25 – en kilometertid på under fyra minuter!

* Det är inte många hockeyspelare som klarar det på en sån tid?

– Haha, nej, så kanske det är. Men jag tycker det är roligt att springa långt, kanske mest för att plåga sig lite extra och samtidigt ha kul. Jag hade 1,32 förra gången jag sprang så jag kände att den tiden ville jag ta.

* Har du alltid varit en ”löpare”?

– Nja, kanske inte när jag var yngre. Men i juniortiden i Troja sprang vi en hel del och ja, jag tyckte det var rätt kul och det gav ju en bra grundkondition.

Han minns med välbehag tillbaka på Göteborgsvaret i somras.

– Det är en jäkla upplevelse med bra drag och support runtomkring. Jag rekommenderar alla att springa det loppet nån gång.

* Du då? Kommer du göra det?

– Jajamen. Jag är anmäld till nästa år redan. Jag fick ju en så pass bra tid i år så jag får starta i startgrupp 1 nästa år samtidigt som eliten. Det blir väl jag och ett gäng friidrottare där framme, säger Anton Kivelä och skrattar.

Text PeO Larsson

***

Mariestad börjar seriespelet onsdag 1 oktober bort mot nykomlingen Vita Hästen.

LÄS MER: Hela första omgångarna i Hockeyettan här!

LÄS MER: Silly season i augusti – häng med i senaste surret!

FAKTA: ALLA NYA SPELARE I MARIESTAD

Anton Kivelä, f, Grästorp

Gustav Norén, f, Falu IF

Samuel Eklund, b, Sundsvall

Victor Olsson, mv, Väsby

Lucas Selindh, mv, Kungälv

Wiking Malmunger, f, Vimmerby

Karl Umegård, f, Hudiksvall

Oscar Lundin, b, Väsby

Eric Granrud, b, Grums

Melvin Pettersson, f, Mora J20

Jeremias Lindewall, f, Väsby

Försäsongen 2025 * Alla träningsmatcher med lag från Hockeyettan * Uppdateras med resultat löpande * De matcherna sänds på Hockeyettan Play