Almgren övertidshjälte i Upplandsderbyt
Trots drömstart och tvåmålsledning efter bara drygt fem minuters spel, så gick matchen till övertid innan Tim Almgren ordnade segern till Enköpings SK i Upplandsderbyt mot Wings HC i Hockeyettan Norra. Men frågan är om inte gästerna från Märsta var värda mer än bara en poäng?
Enköping rivstartade verkligen hemmamatchen mot Wings HC på onsdagskvällen. Första målet redan efter 4.43 signerat Adam Lidström och mindre än minuten senare satt 2-0 genom Gustav Eriksson.
ESK-pressen var total inledningsvis och det fanns bud på ännu fler mål.
Men tänk vad ett mål betyder. Wings lyckas med lite tur reducera till 2-1 med 3,5 minuter kvar av inledningsperioden och nu vaknade plötsligt gästerna och tar över taktpinnen i spelet.
Och med 12 sekunder kvar av första perioden kommer kvitteringen till 2-2 genom Viktor Greveback.
Matchen som helhet var inte särskilt välspelad men det fanns höjdpunkter emellanåt. Ett sådant var när backen Petter Eriksson krutade in andra periodens enda mål fram till ny ESK-ledning 3-2. Så ska det se ut!
Tredje perioden var inget vidare från hemmalaget. Efter drygt halva perioden hörs någon från läktaren ropa ”men sluta ge bort pucken hela tiden” och det var ungefär så det såg ut från hemmalagets sida.Man vann pucken men gav sedan bort den till gästerna.
Kvitteringen kommer redan efter 3,40 och det är sedan Wings som är närmast att avgöra matchen under ordinarie tid. Wings hade ett par klockrena ramträffar i matchens slutskede och till det ska läggas ytterligare några klingande stolpträffar tidigare i matchen. Där hade ESK ren tur.
Övertidsspelet blev rafflande och lagen bytte heta målchanser med varandra innan Tim Almgren avgör med 4-3-målet knappt halvvägs in i övertiden.
Hemmalaget ska nog vara tacksamma över poängen sett till matchbilden och spelet. Frånsett den första kvarten var det inte något av lagets bättre insatser hittills under säsongen.
Men två poäng blev det och det var mycket viktiga poäng sett till jakten på slutspelsplatserna. Avståendet till nya tabelltian Väsby krympte nu till blott tre poäng och då är det ändå fyra lag däremellan i den supertajta tabellen.
Redan på fredag är det ny match hemma i ”verkstan” – Bahcohallen. Då gästar nästjumbon Vallentuna som jagar säker mark och som garanterat kommer att sälja sig dyrt.
ESK – Wings 4-3 OT (2-2, 1-0, 0-1, 1-0)
Skott: 38-29 (15-12, 11-11, 10-6)
Målskyttar; Adam Lidström, Gustav Eriksson, Petter Eriksson och Tim Almgren
Publik: endast 157 personer

Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK









