Efter 59 års slit – nu tackar Goisets evighetsmaskin för sig!
Ingrid Wadström, 84, fanns med redan när Mörrum Hockey bildades 1966. Sedan dess har hon tvättat tröjor och lagat damasker, sålt biljetter och programblad, jobbat i entrén och haft hand om Bingolottoförsäljningen. Hon har ansvarat för inköpen till såväl bingo- som danskvällarna i Folkets Hus. Plus en del annat. Men nu tackar Mörrum Hockeys mest trogna funktionär för sig. Åldern börjar ta ut sin rätt.
”Min man Berth var med och startade upp hockeyn och blev materialförvaltare, och jag liksom bara åkte med. På den tiden fanns ju inga tvättmaskiner eller någonting sådant på Jössa, så det blev jag som fick tvätta tröjorna här hemma”, säger Ingrid och minns hur allting började.
Både hon och Berth, som tyvärr gick bort redan 2016, har vigt sina liv åt Mörrum Hockey.
”Den bästa tiden var i början av 70-talet. När laget åkte på semester med sina fruar så var det några ledare med respektive som också fick följa med, däribland Berth och jag. Vi var i Spanien och gick på tjurfäktning. Det var fruktansvärt att se. En annan gång var vi på Rhodos. Några gånger följde vi med laget på träningsläger till Öland och då fick hela familjen komma med. Spelarna tränade och vi andra solade och badade”.
”Senare, på 80-talet, brukade vi fruar till ledarna och spelarfruarna träffas och hitta på olika saker. Vi stöpte ljus och lagade mat och hade väldigt roligt tillsammans”.
Goisarveteranen, som arbetade på ålderdomshemmet Persgården fram till pensioneringen 2006, minns med värme danskvällarna i Mörrums Folkets Hus.”Det var verkligen en rolig tid. Det är inte alla som får gratis musikunderhållning när de arbetar”, säger Ingrid och skrattar.
Förr om åren såg hon alla hemmamatcher. Men de senaste säsongerna har besöken i Jössarinken blivit färre. Ingrid vill inte gärna gå själv, och har lite svårt att ta sig fram på sittplatsläktaren eftersom det saknas räcke.
Efter nästan ett helt liv i Goisets tjänst gör Ingrid nu sina sista arbetspass som Bingolottoförsäljare på Coop. Vid midsommar är det definitivt slut och klubbens största trotjänare genom tiderna tar farväl. Mörrum Hockey kan inte göra annat än att lyfta på hjälmen och tacka Ingrid för alla hennes insatser genom åren.
”Man kan nog säga att hockeyn på många sätt styrt mitt liv. Jag och Berth har fått anpassa oss. Framförallt så länge Berth var materialare, vilket han var i 23 år. Sedan blev det lite lugnare, men hockeyn har ändå alltid fått komma i första hand. Men det finns ingenting jag ångrar. Absolut ingenting”.
Vill du göra som Ingrid? Det vill säga hjälpa till med försäljningen av Bingolotter på Coop i Mörrum några timmar i veckan? Kontakta då Marcus Jönsson på [email protected] eller telefonnummer 0735-680521.