Lagbygget 2026/27: ”Mörnas” besked – stannar på hemmaplan!
Hugo Mörnhed förlänger med sin moderklubb Mörrum och går nu in på sin tredje säsong i A-laget.
”Det blir spännande med ny tränare! Samtidigt har vi fått behålla en del av det gamla, med Paulsson och flera andra spelare som också förlängt. Det blir extra seriöst nu, och det vill man ju gärna vara med om”.
Mörned är bara 21 år men har redan hunnit skaffa sig en hel del rutin från Hockeyettan. Han debuterade, som inlånad, i Goisets A-lag redan 2023 och har sedan dess hunnit spela 74 serie- och slutspelsmatcher.
”Då var allt nytt och så stort. Det var en enorm skillnad jämfört med OIK och juniorhockeyn. Här var alla vuxna män. Nu är allt bara normalt och jag vet hur allt funkar och vad som krävs för att prestera. Det känns skönt”.
Om du blickar sex månader framåt – vad ser du då?”Då ser jag ett lag som är med och slåss om slutspelsplatserna! Vi är inne i en bra avslutning och har allt att spela för, och inte som ifjol när säsongen var slut tidigt”.
Mathias Lönqvist i sportgruppen kommenterar Mörnheds förlängning:
”Hugo är en seriös och målmedveten kille som alltid lägger ner hårt arbete, både på och utanför isen. Med sin storlek och fysik har han stora möjligheter att påverka sitt spel ännu mer, och det är en del i hans spel som han ska fortsätta att utveckla. Vi ser fram emot att följa Hugos resa i Mörrumströjan och är glada över att ha honom kvar i laget även kommande säsong”.
» Hugo Mörned på Eliteprospects.
Foto: Martin Eriksson/Brahe Media

Asplöven
Boden
Borlänge
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Boro/Vetlanda
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Tingsryds AIF
Tranås
Troja/Ljungby
Tyringe
Västerviks IK
