Tack Goisare – ni gjorde det omöjliga!

Mörrum Hockey kan idag, mycket glädjande, meddela att föreningen betalat av skatteskulden ett år tidigare än planerat. Totalt har 1,6 miljoner kronor betalats under de senaste tre åren.

Detta har kunnat göras genom många goda insatser, extrem kostnadskontroll och många timmar av mycket hårt arbete av många Goisare.

Trots den betungande skuldbördan är det nästan ofattbart att vi även kunnat genomföra framgångsrika satsningar i föreningen. Klubben har under de senaste tre åren haft (och har) ett U16-lag i riksserie, U18 har gått upp en serie och U20 har varit i positivt kval de senaste två åren. Vidare har Goiset satsat på att få igång ishockeyn för tjejer och är nu med i seriesammanhang. Övrig ungdomsverksamhet har under perioden ökat och Hockeyskolan visar en positiv trend.

Som om inte detta är nog har Mörrums A-lag inte bara hållit sig kvar i Hockeyettan på ett mirakulöst sätt, utan också tagit kliv resultatmässigt. Givetvis vill man alltid sträva efter mer, men under rådande omständigheter har detta inte bara varit en framgång ur ett ekonomiskt perspektiv, utan också sportsligt.

Så sträck på er, alla Goisare som bidragit under de senaste åren! Alla ni som hjälpt till som volontärer, ledare, utövare, ni som lämnat pant, köpt lotter, tittat på matcherna, alla företag som haft samarbeten med Mörrum Hockey. Sträck på er, stolta Goisare!

Nu stänger vi skattekapitlet och ser fram emot roligare fokusområden. Nästa säsong är till exempel ett jubileumsår där vi tillsammans ska skapa nya minnen på Jössarinken.

Så Goisare: Alle man på däck så hjälps vi åt att göra 2026/27 till en magisk säsong!

Ekonomigruppen, Mörrum Hockey