Vi måste bli snabbare!

Bois nya tränare Karl Helmersson var nöjd med försvarsspelet i senaste matchen mot Lindlöven, men han var inte nöjd med hur laget agerade när man vann pucken.

– Vi måste bli snabbare till puck och till våra positioner för att få till ett bättre spel med puck, menar han inför morgondagens drabbning borta mot Grästorp. 

Det blev förlust senast mot Lindlöven med 3-2, vad är dina intryck från matchen?

– Inför matchen pratade vi mycket om att sätta igång spelet nerifrån, men det tycker jag är bristfälligt under matchen. Det handlar om att åka till sina positioner för att vara spelbara, det gjorde vi inte fullt ut. Vi åkte inte med full fart till pucken så vi köpte oss inte tid utan hamnade under press och då slängde vi puckar, då ser det hafsigt ut. Det handlar om att vårda pucken och ha spelet inom laget. Vi hade en bra videogenomgång igår inför träningen och även inför dagens träning.

– Sedan pratade vi inför sista perioden att det kan komma att se ut så här under seriespelet med, att spelet inte klaffar riktigt men har man 2-1-underläge på bortaplan har man ändå chansen att vinna. Sedan tycker jag att vi kommer ut i tredje bättre, vi kvitterar och kan göra något mer mål med, det tar vi med oss. Sedan gör de ett powerplaymål i slutet ändå men vi kom ändå tillbaka starkt.

Min känsla är att killarna ser ut att fundera lite för mycket på isen, det är kanske rätt naturligt i så fall med tanke på många nya, många borta och ett nytt spelsystem som ska sättas. Hur upplever du det?

– Ja visst kan det bli en del att tänka på när vi blir kort om folk, men har vi sagt att vi ska åka full fart och spela back-back när de lägger ner pucken, det behöver man inte tänka på. Där måste vi vara mer beslutsamma och åka med full fart till puck och positioner och vara konsekventa. Där måste man ligga på och påminna varandra. Det är liksom inga konstigheter, det är bara att göra. Sedan när det handlar om strukturen till försvarsspelet så ser det bra ut, och även helplanspressen vi pratat om ser bra ut, det är spelet med puck som inte vi är nöjda med, där måste vi bli mer beslutsamma och ta initiativet.

En sak du skulle prata om inför matchen var hemgångarna, hur tycker du att de såg ut?

– Det var en väldigt speciell förra vecka, inte optimal alls, vi tappade träningsmässigt. Först spelade vi match på onsdagen, sedan var det SHL-match så vi inte kunde träna och sedan match igen på fredagen. Så det är svårt att ge en rättvis bild av hur hemgångarna såg ut, men vi kanske inte släppte till lika mycket som vi gjorde de första två matcherna. Men spelet med pucken var den stora grejen vi måste kunna göra bättre.

Ni har annars mest tränat på spelet utan puck väl?

– Ja men vi har även pratat om att hur vi ska göra när vi vunnit puck, så där måste vi bli snabbare till puck och snabbt visa oss spelbara, inte glida utan att snabbt vara på plats. VI måste dra nytta av att vi har pucken och inte tappa bort den med slarv.

Åka snabbare helt enkelt!

– Ja, att köpa sig tid så man inte hamnar under press, utan när motståndaren kommer så måste man ha skaffat sig tid så man hinner se lediga blad, och att övriga spelare då visar sig i sina positioner och visar med kroppen att de vill ha pucken och var. Där finns det utvecklingspotential.

Finns det ändå några spelare att lyfta fram?

Ja Victor Olsson gör en riktigt bra insats i mål, det är väl han som jag skulle vilja lyfta fram,

Nu har det varit många borta, hur går det att sätta grunderna i spelet då?

– Nej det är svårt, igår fick vi ändra trots att vi hade tre kedjor och fyra backpar tillgängliga när vi fyllt på med juniorer. Så då skalade vi ner det, så backar kunde nöta spelet nerifrån, medan jag hade rörelsemönster för forwards, farliga ytor att ta avslut. Sedan hade vi mycket kompmoment, en mot en, två mot två, tre mot tre, så de fick tävla riktigt ordentligt. Under dagens pass fick vi ihop fyra femmor med juniorer och då tränade vi på hemgångar, spelet nerifrån, det vi efterlyste från Lindlövenmatchen., Att spela mycket på träning så man blir bekväm. Vi körde på ettbra pass idag på 1h 20 min.

Det låter som skade- och sjukdomsläget inte är så mycket ljusare…?

– Vi fick tillbaka Wiking Malmunger idag i träning, André Astley var tillbaka igår. Det känns bra. Sedan hoppas jag att Max Wennlund och Lucas Cederholm är tillgängliga imorgon. Sedan har Anton Kivelä, Carl-Johan Gustavsson och Jeremias Lindewall saknats med, men ”CJ” och Jeremias var tillbaka i träning idag.

Så hur många kedjor kan du mönstra imorgon?

– Fyra, vi plockar upp juniorer, Helmer Wallqvist får chansen igen och även Ville Gustafsson är med.

Och hur ställer du upp laget?

Lukas Selindh står.

Backparen är…

Eric Granrud – Manne Håkansson

Joel Cruus – Hannes Johansson

Samuel Eklund – Lukas Cederholm

Kedjorna är…

Jeremias Lindewall – Linus Lööf – Max Wennlund

Alex Fält – André Astely Rydberg – Wiking Malmunger

Anton Persson- Gustav Norén – Carl-Johan Gustavsson

Nico Berndt – Helmer Wallqvist – Ville Gustafsson

Vad vill du se i matchen

– Det vi pratat om, strukturen i egen zon, att vi är tajta i mittzonen, men även addera att när vi vinner pucken i egen och även högre upp att vi tar initiativ direkt.

Av Krister Holm