Nuläget kring representationslagets ledarstab
Vid sidan av lagbygget till den kommande säsongen 2022/2023 byggs även en ledarstab som består av viktiga personer runt laget som sliter hårt för att spelarna ska ha bästa förutsättningar och kunna prestera på topp.
Det är sedan tidigare klart att huvudtränare Mikael Tisell fortsätter i sin roll även över säsongen 2022/2023, vid Tisells sida kommer det däremot att bli en förändring. Nicklas Vikström kommer inte att vara assisterande tränare den kommande säsongen utan Vikings kommer att rekrytera en ny person till den rollen. Det arbetet är igång och det finns dialog med kandidater. Malte Jakobsson fortsätter i sin roll som målvaktstränare.
I nuläget står det också klart att Glenn Adolfsson fortsätter i sin roll som lagledare. Det är även klart att Henrik Åberg och Per-Erik Åberg fortsätter i sina roller som materialare. Henrik kommer dessutom ha ett större ansvar i föreningen där han tar ett helhetsansvar kring material från Ungdom upp till A-lag.Nybro Vikings arbetar vidare med att färdigställa ledarstaben som också ska ha ett medicinskt team.
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
