Kanadensisk forward näste man in i truppen

VHC fortsätter att fylla på forwardsupsättningen och kan idag presentera ytterligare ett nyförvärv.

Den 21-årige kanadensaren Kory Silverio ansluter från Windsor Aces.
Silverio har en gedigen juniorbakgrund med spel i GOJHL och OJHL. Den föregående säsongen spenderade han i sin hemstad Windsor och laget Windsor Aces där han hade en explosionsartad poängutdelning med 145 poäng på 34 spelade matcher.
– Kory är en spännande spelare med fina offensiva färdigheter. Det lär säkerligen ta en stund för honom att anpassa sig till spel på stor rink och en nivåskillnad jämfört med den liga han nu kommer från, men vi har en stark tro på Kory, säger sportchef Jonas Norman.

Utöver spel i A-laget så kommer Silverio även att träna föreningens U15-lag. En lösning som föreningen är väldigt nöjda med.
– Det är en utmärkt lösning för vår del. Kory är en social och trevlig kille som är välutbildad som hockeyspelare. Han har även jobbat en del som instruktör på diverse camper och vi ser fram emot att han ska dela med sig av sina erfarenheter till våra ungdomar, säger Ungdomsansvarige Niklas Holmgren.