ESK skriver kontrakt med egen junior
Junioren Leo Krantz fick chansen i Enköpings A-lag under hösten och gjorde det så pass bra att han nu skriver juniorkontrakt med föreningen.
18-årige Leo Krantz är en egen produkt som Enköping plockade upp i slutet av grundserien. Junioren spelade sex matcher och noterades för tre mål och en assist i ett Enköping som i övrigt hade förtvivlat svårt att få in pucken över mållinjen.
Men förutom ”poängsuccén” så bidrog den unge forwarden med ett stenhårt jobb i båda riktningarna, en insats som många håller högt i konkurrens med lagets mer etablerade spelare.Nu skriver Leo alltså ett juniorkontrakt och flyttas upp till A-laget fullt ut.
— Leo har gjort det fantastiskt bra i de matcher han spelat och vi tror stenhårt på honom i framtiden, berömmer ESK:s sportchef Fredrik Lindberg.
Leo Krantz på Eliteprospect >>
Asplöven
Boden
Borlänge
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Boro/Vetlanda
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Tingsryds AIF
Tranås
Troja/Ljungby
Tyringe
Västerviks IK