Oliver Olsson klar för Vikings!
Nybro Vikings representationslag kan presentera att centern Oliver Olsson ansluter till truppen. Kontraktet gäller för resterande del av säsongen.
Oliver Olsson är klar för spel i Nybro Vikings. Oliver ansluter från Tingsryds AIF dit han kom från KRIF Hockey under november. Olsson har flertalet säsonger i Hockeyettan med bra resultat, under den nuvarande säsongen blev det 14 matcher och 11 poäng i KRIF samt 12 matcher för Tingsryd och 1 mål. Oliver var också utlånad till Nybro Vikings i Allettans andra omgång på bortais mot Mariestad BoIS där det blev 1 assist.
Klubbchef Rasmus Aro om nyförvärvet:– Det har hänt mycket i truppen den senaste tiden och jag är nöjd med att också kunna presentera Oliver Olsson. Det är en duktig spelare som varit på Hockeyettannivå i flera säsonger och gjort det bra. Han stärker vår forwardssida ytterligare och är spelklar till kvällens match mot Tranås.
Varmt välkommen Oliver!
Foto: Tobias Eriksson
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK
