ESK fortsatt utan seger på bortais

Enköping rasade ner som nästjumbo i tabellen efter söndagskvällens förlust borta mot Huddinge med 2-1.

Trots att Enköping för kvällen spelade lite sämre än man gjort på senare tid så var poäng i söndagens bortamatch mot bottenkollegan Huddinge inte helt utom räckhåll.

Trots en stundtals ganska stor Huddingepress mot Viktor Andersson i ESK-målet så stannade de insläppta målen på bara två. Båda dessutom inom loppet av bara drygt fyra minuter i den första perioden, där ESK inledde synnerligen svagt.

ESK kom dock igen och kunde jämna ut spelet i den andra perioden, där man också kan reducera till 2-1.

Målet dessutom i powerplay, en spelform som gäckat laget inte bara den här säsongen utan i flera säsonger i rad. Wilmer Lindblad hittar nätmaskorna med ett bra skott från blålinjen.

Trots att Huddinge trycker på även i den tredje perioden så kan ESK spela ett tajt försvarsspel och håller tätt.

Trots bara tre skott på mål i den tredje perioden så skapar man i slutminuterna några riktigt heta målchanser. Men något mer mål faller inte utan Huddinge vinner matchen.

ESK därmed fortsatt utan seger på bortais den här säsongen.

Resultatet innebar också att Huddinge kunde gå om ESK i tabellen. ESK därmed nästjumbo och möter dessutom jumbon Segeltorp hemma i Bahcohallen nu på onsdag i en ren bottenfinal.

 

Huddinge – ESK 2-1 (2-0, 0-1, 0-0)

Skott:  39-15 (13-3, 14-6, 12-3)

ESK:s målskytt: Wilmer Lindblad

Publik: 156 personer