J20:s tränarduo är spikad

Vi är glada att kunna presentera J20:s tränarduo för säsongen 2025/2026!

Som ny huvudtränare för J20 välkomnar vi Casper Ull. Casper, som snart fyller 22 år, kommer ursprungligen från Sundsvall. Hans tränarkarriär har gått via Njurunda SK:s U16 till Björklövens J18 för att under den senaste säsongen haft en roll i Väsbys J18 och J20-lag och dessutom varit tekniktränare för ungdomslagen i Väsby.

Jag tycker det ska bli fantastiskt roligt att få vara en del av Hudik Hockey! Det är en förening som tagit stora steg de senaste säsongerna och har något riktigt bra på gång. Jag vill vara en del av den resan som man kommer att fortsätta göra som förening samt att få vara i en miljö där jag med min erfarenhet kan vara med och göra skillnad, säger Casper.

Som assisterande tränare kommer Evan Mackintosh att fortsätta. Evan har under flera år funnits med som assisterande tränare för J18 och J20 efter att han avslutat sin spelarkarriär i Lindefallets SK.

Vi är mycket glada över att ha gjort klart med denna tränarduo för J20 som kommer fortsätta spela J20 Regional säsongen 2025/2026!

Inom kort kommer även J18:s tränare att presenteras.

Vi tackar samtidigt Pontus Åkerlund för hans arbete med J20!