Nybakad guldmedaljvinnare klar för Väsby

Ännu en guldmedaljvinnare är klar för Väsby och nu hälsar vi Noel Åslund varmt välkommen till Väsby Hockey.

Denna allsidiga anfallsspelare kommer närmast från Djurgårdens U20-lag och där han för bara drygt en månad sedan var med och vann guldet.

Annars har han Trångsund som moderklubb och slog igenom på riktigt säsongen 2024/2025 då han spelade för Hanviken och bland annat hade Mike Lindberg som tränare. Framfarten där gjorde att han spelade till sig ett kontrakt med Djurgården där han varit en nyttig spelare med främst defensiv inriktning.

-Jag gillar Noel, då han har en härlig karaktär och arbetar hårt varje dag. Han är en forward som är användbar i flera olika roller och kommer att bidra med fart och kreativitet i anfallsspelet, säger sportchef Alexander Edstein. Han tog stora steg under föregående säsong hos Djurgårdens IF och kommer att passa väldigt bra in hos oss, avslutar Alex.

Vid pennan,

Krister Holmgren

Foto: Degermanfoto