”Vi vet att de har en del fossiler i laget som inte gillar fysiskt spel”

Ikväll drabbar Kalmar och Huddinge samman i Veckans Match #13. Två dagar innan julafton värvade Huddinge forwarden Robin Höglund från Vimmerby. Höglund är därmed den enda i Huddinges trupp som mött Kalmar i en tävlingsmatch under säsongen.

– Vi mötte dem på bortaplan i tidigt skede av säsongen med Vimmerby och lyckades knipa matchen på övertid om jag minns rätt. Ett Kalmar som vi mötte då kommer nog inte se likadant ut imorgon men man har ju gjort en del ”scouting” av laget så man vet vilka man spelar mot, svagheter och styrkor hos flera individer. Vi vet att det är ett rutinerat lag som kommer att ta vara på de chanser de får och kanske inte ligga och checka i första taget, säger Robin Höglund.

Höglund som ursprungligen kommer från Mölndal har funnit sig väl till rätta i Fredrik Mälbergs Huddinge.

-Jag trivs kanon här i Huddinge med mycket speltid och en coach som vet vad han får när jag är ute på isen. Jag är inte känd som någon målgörare utan snarare en spelare med mycket tyngd i närkamper, rejäl och fysisk men även en stark skridskoåkning som jag utnyttjar i forechecking, fortsätter Höglund.

I torsdags valde Huddinge något oväntat bort lokalkonkurrenten Segeltorp i valet av playoffmotståndare. Valet föll i stället på succénykomlingen Kalmar som i förra veckan snuvade Nybro Vikings och Dalen på playoffplatsen.

-Det skall bli otroligt kul med playoff och imorgon blir det åka av. Personligen är det detta man sett fram emot hela säsongen och har lyckats med formtoppningen träningsmässigt tycker jag. Vi är ett riktigt kollektiv här i Huddinge som ser fram emot att åka ner till Kalmar imorgon och spela inför en stor publik och grymt tryck. För att vi skall ta oss vidare krävs att vi minimerar misstag och håller oss solida i egen zon. Att vi sätter högt tryck på motståndarna och spelar fysiskt hela matchen. Vi vet att de har en del fossiler i laget som inte gillar fysiskt spel och det skall vi se till att utnyttja, avslutar Robin Höglund.

/Mats Tjernström