Inför Väsby vs HC Dalen
Först och främst – varmt välkomna tillbaka ALLA Väsbyfans till Renew Arena. På onsdag i samband med hemmamatchen mot HC Dalen är samtliga restriktioner slopade vilket innebär att alla kan se hockey live igen. Det hoppas jag leder till att vi kan fylla hallen med så många åskådare som vi bara kan för att hjälpa Väsbyspelarna till de stordåd som kommer att behövas för att behålla positionen i toppen av tabellen.
På onsdag kommer ett av de topplag som Väsby främst strider mot på besök. Det är serietrean HC Dalen från Norrahammar som då väntar och det är ett gäng som verkligen överraskat så här långt in i Allettan. Minns att de var sista laget in i Allettan när grundserien avslutades men i Allettan har det mesta verkligen gått som tåget.
Segertåget leds oftast av bröderna Thörnberg, Jesper och Martin och de ackompanjeras av centern Adam Hirsch som är spelskicklig som få på denna nivå. Tillsammans har denna trio stått bakom tjugofyra av Dalens femtiotre gjorda mål så här långt. I procent ger det siffran fyrtiofem. Med andra ord ligger denna fenomenala kedja bakom nästa hälften av Dalens målproduktion så man kan ju förstå att det gäller att försöka hålla dem kort under onsdagskvällen.
Senast lagen möttes, vilket var den 8 december vann Väsby ett tätt möte med 5-2 där laget satte 4-2 i öppen kasse och spikade slutresultatet minuten före full tid när Dalen redan hade givit upp. Men matchen var jämn och tät i princip hela matchen och vi lär få se något liknande även igen.
När matcher är täta och jämna gäller det att inte bjuda motståndarna på minsta lilla. Det har inte Väsby lyckats med speciellt bra på sistone varför laget inte lyckats ta mer än en poäng på sina tre senaste matcher och där laget framför allt mot Huddinge och Karlskrona gav motståndarna lite för många klara lägen i matcherna.
Jag har inför matchen tagit några ord med Väsbys skyttekung Carl Wassenius. Han har gjort fina fyrtioen poäng denna säsong, varav sjutton av dessa har spelats in i Allettan. Vad han tyckte om matchen i söndags, vad vi kan göra bättre och hans tankar inför Dalen-matchen kan ni läsa här nedan.
Hej Carl! Trots en bitvis bra insats mot Karlskrona blev det förlust med 5-3. Vad har du för summering att lämna från matchen?
-Hej! som du säger så spelade bitvis bra men vi bjöd dem på alldeles för mycket och då straffade de oss hårt.
Den gångna veckan blev en tuff sådan för oss med endast en inhämtad poäng av nio möjliga. Varför kommer vi inte riktigt upp till den standard vi hållit tidigare i Allettan som du ser på det?
-Jag tycker inte alls att vi kommer upp i tillräckligt hög nivå nere i Kalmar och sen mot Huddinge och Karlskrona så bjuder vi på alldeles för mycket och då blir det svårt att vinna hockeymatcher.
Men om vi återgår till matchen i söndags mot KHK. Där är det inte mycket som skiljer lagen åt. Vad tycker du att vi kan ta med oss från den till kommande matcher?
-Jag tycker vi fick en del långa anfall på dom som vi förhoppningsvis kan ta med oss till på onsdag.
Där väntar oss denna vecka möte mot serietrean Dalen hemma samt serieledarna Nybro på bortais. Varför kommer vi att göra bättre insatser då?
-För att vi har lärt oss av misstagen vi gjort och kommer spela med större marginaler när det behövs samtidigt som kreativiteten kommer finnas där när det ges utrymme till det.
Dalen är först ut på onsdag. Ett vasst gäng som har en hel del spets och där vi vann med uddamålet mot dem senast vi möttes. Vad tyckte du kännetecknade dem då?
-Tycker att de spelade med ganska mycket fart och så har de några skickliga spelare som vi får ha koll på.
Vi har slarvat litegrann i vårt spel på sistone. På vilket sätt kan ni spelare påverka varandra för att bli lite mer noggranna kring linjerna?
-Det gäller att vi ligger på varandra om det på både på match och träning så det sätter sig.
Du spelar i en vass formation med Rommel och Andersson och ni har en härlig kemi. Vad är det som gör er så svåra att tas med som du ser på det?
-Jag tycker vi kompletterar varandra bra och hittar varandra bra ute på isen.
Slutligen Carl, varför hoppar vi upp på vinnarspåret igen på onsdag och på vilket sätt kommer du att försöka vara bidragande till det?
-För att vi ska vara noggrannare med allt vi gör det ska jag bidra med och förhoppningsvis ett mål också.
// # 12 – Carl Wassenius
Läget i Väsby inför matchen är att Pontus Karlsson är tillbaka från sjukdom medan det är mer osäkert hur statusen är på Viktor Åström i skrivande stund.
Varmt välkomna!!
Vid pennan
Krister Holmgren
Foto: Arne Rundlöf