Press på ESK även i kvällens hemmamatch

Gårdagens seger mot Sundsvall var nödvändig för Enköping i jakten på förnyat kontrakt i ATG Hockeyettan. Men inte ens vid seger i kvällens hemmamatch mot Örnsköldsvik är kontraktet säkrat. Det enda vi vet med säkerhet är att det Enköping sannolikt behöver en ny seger.

LIVE 15:50: Enköping-Örnsköldsvik >>

Olyckligtvis så haltar tabellen för ATG Hockeyettan Norra Vår ända in i det sista och det beror till stor del på pandemin och de matchflyttar som varit nödvändiga.

När Enköping ikväll ställs inför nästa sista matchen i serien hemma mot Örnsköldsvik kan man därför inte känna sig säkra oavsett om man vinner.

Däremot så kan man, vid seger ikväll, ha ett säkrat kontrakt på onsdag trots att man inte har någon match då. Men då ska övriga resultat på onsdag bli dom rätta.

För att inte krångla till det: alldeles oavsett så måste det sannolikt till en seger för Enköping ikväll.

Örnsköldsvik var spellediga igår samtidigt som Enköping hade en tuff drabbning hemma mot Sundsvall. Om den matchen sitter hemmalaget i benen ikväll återstår att se.

ESK vann senaste mötet mot Örnsköldsvik på bortais med 3-1 och det var lagkaptenen Jesper Bärgård som banade vägen till segern med sina två mål varav det sista i tom bur.

Enköping fick igår lägga till Maximilian Popovic på frånvarolistan där sedan tidigare William Kaijser, Sebastian Lindström och Albin Olofsson är listade.

Örnsköldsvik är åtta i tabellen och för dem är det nästintill vinna eller försvinna som gäller i kvällens match. En förlust skulle innebära att det ska till ett mirakel för att undvika kval samtidigt som en seger gör att man ännu hänger kvar i diskussionen då man bland annat har chans att gå om ESK.

En intressant spelare att hålla ögonen på i Örnsköldsvik är Jeremias Lindewall. 20-åringen, som spelade i Juniorkronorna i höstas och som är draftad för NHL-laget Edmonton, är utlånad från Modo där han gjort 27 matcher i år. Och i Ö-viksdressen har han på 15 matcher noterats för hela 20 poäng.

 


ESK HOCKEY – ÖRNSKÖLDSVIKS HF

Arena: Bahcohallen Enköping
Tid: Söndag 6/3 kl 16:00
TV: Sänds via Hockeyettan Play >>
Biljetter: Köps i entrén eller via förköp >>
ATG:s odds: 1: 1,68, X: 4,60 , 2: 3,55

 

ENKÖPINGS SK

Tabellen: 5:a
Powerplay: 4:a (21%)
Boxplay: 6:a (80%)
Poäng senaste fem matcherna: 7 poäng
Poängkungar (hela säsongen):
– Daniel Andersson 28 p
– Ludvig Wallin 27 p
– Jesper Cederberg 20 p
Målvakter (hela säsongen):
– Benjamin Johansson 91%
– Pontus Hagman 90%
Spelarerfarenhet (matcher):
– SHL 5 st
– Allsvenskan 444 st
– Egen förening 1858 st

 

ÖRNSKÖLDSVIKS HF

Tabellen: 8:a
Powerplay: 1:a (29%)
Boxplay: 6:a (79%)
Poäng senaste fem matcherna: 6 poäng
Poängkungar (hela säsongen):
– Linus Håkansson 28 p
– Oskar Håkansson 25 p
– Jeremias Lindewall 20 p
Målvakter (hela säsongen):
– Simon Rönning 89%
– Linus Marcko 88%
Spelarerfarenhet (matcher):
– SHL 0 st
– Allsvenskan 95 st
– Egen förening 953 st