Förlust i första kvartsfinalen

HC Dalen tog hem den första kvartsfinalen när man vann på Testebo med 2-5.

Det var en match där det märktes att det var slutspel på båda lagen i inledningen av den första perioden. Men bortalaget skulle hitta in i målprotokollet först efter att man kommit på en kontring och Karl Smedberg skickade in pucken perfekt placerad i slottet. Innan perioden var slut hade man även hittat in med 0-2 när hemmalaget slarvade och Dalen kunde till slut hitta in med returen.

Hemmalaget spelade upp sig i den andra perioden spelmässigt och man skulle även få in en reducering till 1-2 när Jesper Hedenström tog in pucken i offensiv zon och la över den till Emil Lindgren som avslutade i det bortre krysset från målvaktens högra tekningscirkel. Den assisten var också Jesper Hedenströms hundrade poäng i Rallarbo. Men kort därefter ökade gästerna på till både 1-3 och 1-4 innan perioden var slut.

Det fysiska spelet fortsatte i den tredje perioden och lagen fick ett varsitt matchstraff. Hemmalaget skulle också reducera till 2-4 genom Erik Broman men närmare än så kom man inte. Dalen kunde slå den berömda spiken i kistan med lite mer än två minuter kvar när man gjorde 2-5 i tom kasse och därmed tog man hem den första kvartsfinalen.

Kvartsfinal 2 spelas på fredag när vi gästar HC Dalen på bortaplan med nedsläpp 19:00.

Strömsbro IF – HC Dalen 2-5 (0-2, 1-2, 1-1)
Skott: 17-41 (4-17, 9-10, 4-14)
Utv: 31-31 (6-2, 0-0, 25-29)

0-1 (08:33) Karl Smedberg (Erik Thorwalls, Karl Jonsson)
0-2 (14:05) Axel Eidstedt (Felix Wermelin, Jaeden Martin)
1-2 (24:38) Emil Lindgren (Jesper Hedenström)
1-3 (25:21) Martin Thörnberg (Anton Johansson, Gustav Särenborg)
1-4 (30:47) Oscar Josefsson (Jaeden Martin, Kristian Röykås Marthinsen)
2-4 (51:36) Erik Broman (Martin Naenfeldt)
2-5 (57:42) Jesper Thörnberg (Emil Larsson) ENG