En klockren insats!

Nu var det ett bra tag sedan vi tog ett snack med Bois tränare Andreas Appelgren, därför blir det också en än längre intervju med honom denna gång. Vi snackar givetvis senaste segermatchen mot Linden, men det blir också snack om intressant statistik, om nyförvärvet Ace Cowans och hur laget ska besegra morgondagens mycket tuffa motståndare, Surahammar. 

Senaste matchen spelades mot Linden på bortaplan, där ni tog en mycket stabil 4-1-seger…

– Jag håller med dig, vi spelar stabilt. Det var en väldigt viktig match för oss och vi tar oss an matchen bra. Vi var väldigt fokuserade hela matchen och gör det vi pratat om innan, vi tar oss framför allt an defensiven som vi vill, så en klockren insats och en säker seger.

Ja försvarsspelet var verkligen ett stort snäpp uppåt jämfört med matchen mot Skövde innan!

– Ja vi gjorde bättre värderingar och avvägningar. Vi hade högre trea och alla jobbar oerhört hårt och det blir en jäkla arbetsinsats med mycket boxplay också. Vi gör mycket bra, spelet utan puck, positioneringar, boxplay och powerplay, det fanns mycket bra att ta med sig.

Är det några spelare du vill plussa för?

Jag tycker Frick med tre assist plus bra boxplay-spel dessutom, och han vårdar pucken bra. Det har hen verkligen lyft i år, spelet med puck. Sedan är Malmborg stabil och räddar det han ska göra, han låter det aldrig bli en match av det. Förstakedjan får man alltid nämna, sedan gör Blomberg 1+1 och ska lyftas också. Men i det stora hela ett jäkla jobb av samtliga. Det blir en helhet där alla gör sina roller och det är vi beroende av, att alla är med på tåget.

Jag tänkte vi ska ta upp några detaljer i spelet denna gång. En sak som sticker ut är att ni drar på er väldigt mycket utvisningar, har ni analyserat något vad det beror på?

– Vi vill spela fränt och tufft och det tror jag gör att vi åker på någon extra utvisning när vi hamnar lite över gränsen, sedan är det någon tripping och hakningsutvisningar som vi inte vill ha också. Denna match får vi en femma för tackling i ryggen, det är bara att ta och gå vidare, men det ger många minuter. Men vi ligger på gränsen och det ihop med någon crosschecking och annat gör att vi får någon extra minut men det får vi räkna med. Men vi vill inte ha trippingutvisningar och hakningar dessutom, dom måste bort.

Har ni något mål för special teams-procenten (ligger just nu på 38.71% i powerplay och 77,14% i boxplay=115,95%)?

– Vi brukar ha 105% sammanlagt varje år, men höjt till 110 och det är extremt högt. Nu blev det ett boxplaymål senast med noll sekunder kvar, men annars har vi höjt lite vårt dåliga boxplay som vi hade mot Dalen, men vi vill höja boxplayet en del ytterligare. Powerplay ligger vi jättebra på, men vi vill skärpa boxen lite, och vi har också gjort lite justeringar, det känns bättre efter det. Men vi räknar totalen så svajar någon del så kan den andra höja upp den, och i totalen ligger vi bra till.

Är justeringen att forwards ska bli lite mer aggressiva utåt, det tycker jag mig i alla fall ha iakttagit…?

– Ja det stämmer, vi vill sätta mer press. Det har vi börjat med och det är inte därför vi släppt in mål, men det kanske tar ett tag innan det sätter sig när vi ska sätta press och när vi inte ska göra det, så det jobbar vi med. Det blir sällan klockrent med en gång, man måste vänja sig vid det.

Då ska jag säga en procentsats till dig, 12,11%. Vad är det för statistik?

– Det måste vara skottprocenten. Det är en jättebra siffra, och när vi summerar de sista fyra matcherna andra halvan hade hade vi 14% någonstans och det kan man inte hålla över tiden. Förra året hade vi låga 6-75 tror jag ett tag, jag tror inte vi kravlade oss över 9 (8,82% hade Bois i allettan, 9,11 i grundserien). I år är det bättre, jag upplever det som att vi har vassare avslutare i år, spelare som verkligen sätter pucken när lägena dyker upp, något vi saknade förra säsongen. Det vore bra att ligga över 12 när säsongen summeras, för då brukar säsongen sluta väl.

Det ser vi också om vi tittar i toppen på den individuella statistiken, där (om vi undantar Hugo Pettersson och Joel Källström Englund som bara gjort 1-3 matcher) Jesper Lindén och Oscar Tellström toppar skotteffektivitetslistan. Att Jesper ligger där förvånar kanske inte så många, men jag tycker att Tellström verkligen överraskat positivt!

– Ja han är bra på att utmana, han är bra på att utnyttja sin tyngd och han har fått bättre och bättre klipp i skridskoåkningen och tar sig in i bra avslutslägen. Han skulle kunna avsluta ännu mer på egen hand, och då skulle han kunna göra ännu fler mål. Men han gillar att hålla i pucken lite extra och hitta ett pass. ”Jeppe” (Jesper Lindén) brukar leverera mycket poäng, men han har börjat säsongen strålande, han spelar i en egen division så här långt. Sedan vet jag att Lukas Larsson och Anton Blomberg ligger högt också, så vi har killar som kan avgöra matcher helt klart.

– Se på Blomberg senast, han har ett grymt snyggt pass till Aronssons 2-0 och sedan kanske matchen känns avgjord men inte helt, och då med några minuter kvar så får han friläge och då vet man att det blir 4-0 och då kan vi definitivt packa och åka hemåt. Så det är viktigt med dom spelarna. ”Blomman” kan se lite loj ut, men när lägena dyker upp så smaskar han in den och ger poäng åt både sig och laget. Se på Linus Videll och Linus Klasen, de jobbar kanske inte hårdast, men de har också något andra spelare inte har. Så länge poängen kommer så är det bra.

Apropå spelare som gör skillnad, vi är alla nyfikna på Ace Cowans, kommer vi kunna stilla vår nyfikenhet om honom imorgon, spelar han?

– Det finns en mikroskopisk chans att han ska hinna bli klar, men det ser tufft ut. Men händer det ett mirakel så kan han bli klar, men jag tror inte på det riktigt. Antagligen blir han klar på torsdag, tyvärr.

Men nu har du ändå haft honom i träning en dryg vecka så du måste ändå ha en bra bild av honom. Vad kan vi förvänta oss?

– Ett oerhört hårt arbete, han är väldigt speedig, mobil och kvick åt alla håll. Han har ett bra skott och bra spelsinne, han hittar fina passningar. Han kommer passa väldigt bra in i vårt spel tror jag, och han kommer göra sina medspelare bättre. Han har som sagt var ett bra skott, men han kommer nog göra fler pass än mål, även om han är transatlant i sin spelstil, han söker sig hela tiden mot mål och luktar upp lösa puckar framför mål. Han kommer nog kunna bli en publikfavorit.

Imorgon väntar Surahammar, ett Surahammar som slog Tranås senast och nu jagar närmast er i tabellen. Vad är dina tankar inför matchen?

– Att det är en riktigt häftig tabell, varje match hela vägen till omgång 18 kommer vara oerhört viktig och gälla något för de flesta lagen. Det är roligt när det är så jämnt! Sura började trögt men har klättrat bra på slutet så det blir en riktig sexpoängsfajt. Vi ska göra allt för att vinna, men de är luriga.

De är kända för sitt igelkottsförsvar och att de är väldigt svåra att checka fast då de gärna slår i rundeln eller chippar ut så fort de får press på sig. De går nästan inte få längre anfall på!

– Ja i alla fall på deras hemmaplan, i vår hall hoppas jag att vi kan lyckas få fast dom. Vi har sett pigga ut på slutet och åker mycket skridskor, och har haft bra träningar de senaste dagarna. Men visst, de skickar mycket, jag vet inte om jag ska säga att det är på chans eller deras spelidé. Jag tror de kommer ligga tajt och jobba med skottblock och kontra, de skickar mycket puckar upp i luften mot mitten på isen och sticker på det. Men kan vi äga puck och jobba på dom så blir det tuffare för dom.

Jag såg Surahammars match mot Tranås, och där var David Otter så gott som omutlig. Hur ska ni kunna få hål på honom?

– Jag tycker vi har kvalitet på våra avslutare, de klarar av att göra mål på honom med. Det känns som att alla lag har bra målvakter, men visst är han duktig, men det gäller ha trafik och vara med på returer och vara på insida. Fullt med folk på kassen och göra det jobbigt för målvakten.

Hur ser det ut på skadefronten?

– Vi har lite bekymmer, det har vi. Stenlund är skadad och borta någon vecka, Collberg opererar axeln på torsdag, så han är borta. Hugo Pettersson är gipsad. Erik Hedlund går hjärntrappan, och Isac Ohlsson är borta av personliga skäl. Sedan är förmodligen inte Ace klar då. Men det öppnar upp för unga juniorer. Philip Josephsson får fortsätta, han gjorde det jättebra mot Linden. Alex Fält är med som extraforward, sedan får vi se om han kommer in, han fixar det också om det skulle behövas. Sedan får vi in en ung juniorback vid namn William Sundberg, en stor spelskicklig rightback som ser intressant ut inför framtiden. Han har varit med och tränat några dagar med oss här nu och dressar om så får han känna på det. Han och en annan junior, Filip Staaf, är sjunde och åttondeback för tillfället. De är redo att hoppa in om vi behöver dom. Så det blir en hel del juniorer med, jag tror inte det finns så många andra lag i hockeyettan som matchar så många juniorer som vi gör och som ändå har de höga kraven att leverera resultat som vi har på oss.

Detta blir sista matchen innan ett elva dagar långt uppehåll, hur lägligt kommer det?

– Visst har vi spelare borta, men de som är inne har gjort det bra. Det beror på hur det går imorgon, men vi gillar att spela matcher, jag tycker det är för lite med 18 matcher och hade hellre spelat 27 så det blir mer utslagsgivande. Men vi får ett break där vi kan träna hårt och nöta på saker man inte kan göra annars när det är tätt med matcher, men i grunden vill vi spela matcher.

Av Krister Holm

TV: SE OSCAR TELLSTRÖMS SNYGGA MÅL MOT LINDEN