Motstuds!

Bois hade marginalerna emot sig i dagens match, när man trots en riktigt bra insats ändå förlorade mot tabelltvåan Kristianstad med 4-5 (2-1,0-2,2-2). Speciellt i den andra perioden så hade man marginalerna emot sig och det gjorde att man föll trots att man nog sett över 60 minuter ändå var värda en seger.

Redan från första nedsläpp så märktes det att detta skulle bli en fartfylld match. Kristianstad har ett helt koppel med skridskostarka spelare och Bois hade inledningsvis lite svårt att få grepp på de hala Kristianstadsspelarna. Man försvarade sig dock väl i egen zon och Kristianstad hade endast något halvt friläge efter en spelvändning, men Anton Blomberg kunde täcka skottet efter ett tillbakaspel. Men Bois fick efter en stark genomåkning av Ludwig Wistén chans att spela powerplay. Trots helt ok spel kom det dock inget mål, men i efterdyningarna så skulle Bois hitta rätt. Blomberg skottfintar från blålinjen, men passar istället till Ludwig Wistén på högerkanten som direktkrutar in ledningsmålet. Och bara drygt 2½ minut senare så skulle också 2-0 komma, återigen genom Ludwig Wistén. Men hjärnan bakom målet var Jesper Lindén, som via en magnifik backhandsflipp på yta ifrån mittzonen hittar bladet på en framstormande Wistén som fri med Oliver Tornerefelt drog den i sidled och sköt in den i pilsnerhörnet. Bois får i slutet av perioden spela boxplay, men man reder ut det komfortabelt och ser ut att gå till pausvila med en 2-0-ledning, men i de döende sekunderna så vänder Kristianstad blixtsnabbt och kan genom Oscar Lundin göra 2-1.

En liten kalldusch för Bois givetvis som dock inte verkade nedslås av detta. För inledningen av den andra perioden spelade Bois riktigt fin ishcokey när man mer eller mindre parkerade i Kristianstads zon och radade upp fina lägen. Det var stolpskott, det var styrningar precis utanför, det var närskott som Tornerefelt dock lyckades stå emot på och det var puckar som seglade precis utanför. Kristianstad hade fullt sjå med att freda sig, något anfallsspel hade de inte överhuvudtaget. Men så kommer en ensam Nils Juntorp in i zonen, lägger en puck från dålig vinkel mot mål, och den tar på en Boisklubba och seglar in i bortre krysset. Totalt ologiskt i det läget. Bois fortsätter dock trycka ner Kristianstad och får chansen till spel i powerplay. Där får man bland annat till två vassa direktskott från Anton Blomberg och ett vidöppet mål som Boisaren istället för att vinkla in i detsamma stöter den tillbaka i samma riktning som den kom. Det osade verkligen mål gång på gång. Men vad händer? Jo Kristianstad kommer i sitt första egentliga anfall i perioden, lägger ett skott mot en oskymd Sandberg som dock tappar pucken och då dyker Dennis Svensson upp, tar returen och lägger in den till 2-3. Bois får sedan i slutet av perioden spela två boxplay, men löser det på ett utmärkt sätt.

Bois inleder också den tredje perioden på ett bra sätt, och efter drygt tre minuter så skulle också kvitteringen komma. Bois har ett långt tryck, där Ludwig Wistén hittar ut till vänsterkanten där Anton Blomberg direktkrutar in 3-3.  Bois fortsätter sätta bra press på Kristianstad, men det blir inte riktigt samma tryck från Bois sida som i den andra perioden. Kristianstad kommer till lite fler anfall, och de skulle utnyttja ett efter 47 minuters spel. Pucken spelas in framför Bois mål, skott kommer som Sandberg räddar, men returen går rakt till Filip Persson som rakar in den i tom kasse. Bois försöker sätta högre press, men det öppnar upp för spelvändningar. Och det är efter en sådan som Charlie Björlin kan vinkla ett pass efter en två mot etta med sin skridsko stolpe in förbi Sandberg och det stod hastigt och mindre lustigt 3-5. Kristianstad spelar efter det skickligt på resultatet och Bois har svårt att få något riktigt tryck. Med tre minuter kvar lyfter Bois sin målvakt och spelar 6 mot 5. Då har man några fina lägen innan till slut Carl-Johan Gustavsson kan slå in en retur. Då återstår dock bara 19 sekunder, och Bois hinner inte skapa något mer innan slutsignalen går och förlusten är ett faktum.

En bra insats från Bois, men där nyckeln till förlusten var den andra perioden, en period man ägde men ändå förlorade med 0-2. Men spelmässigt kan man gå från matchen med högburna huvuden, Kristianstad är ett bra lag, men idag var Bois det spelmässigt bättre laget. Hockey handlar dock om att göra mål, och i den grenen var Kristianstad starkast denna afton.

Plus i laget till Ludwig Wistén, två mål och stark över hela isen. Även André Astley Rydberg gör en grym insats, och Anton Blomberg går från klarhet till klarhet från sin backposition.

Nu väntar match mot Visby härnäst, på söndag ska Bois försöka få en snabb revansch. Kan de spela som idag så känns det långt ifrån omöjligt.

Av Krister Holm

Bild Sofie Alexandra Kitteröd