Forshaga på vinnarspåret igen!
Vi startar matchen bra och tar ledningen med 1-0 genom en styrning av Adam Byström Johansson, framspelad av Hugo Lindman Gustafsson och Lukas Enqvist. 2-0 kommer kort därefter i en kontring av Wille Johansson. Wille är fin framspelad av Karl Andersson och Hugo Hell. Vi vinner skotten med 13-1 och går till periodvila med en bra känsla. Men ledningen borde kanske varit lite större.
Andra perioden börjar vi riktigt blekt. Fram till powerbreaket är det Vallentuna för hela slanten. Den här svaga perioden av oss resulterar i två baklänges mål . Varav ett i boxplay när Ludwig Andersson kvitterar till 2-1 framspelad av Leo Hällvik och Filip Sundell och detta ger Vallentuna energi. Och hipp som happ är det 2-2. William Hedman gör 2-2 framspelad av Theo Hårdstam. Efter powerbreaket så jämnar vi ut matchen igen och tar taktpinnen igen
I tredje är vi återigen det bättre laget men avgörandet kommer inte förrän vi i boxplay skapar en kontring där Isac Hamberg avgör med sitt 3-2 mål. Framspelad av Wille Johasnson och Anton Wiklund. Vallentuna kraftsamlar och jagar en kvittering men vi reder ut det med ett uppoffrande och starkt försvarsspel. Gött på ren värmländska!
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK