Helgens matcher riskerar stänga säsongen för Enköping
Efter tre raka förluster har Enköpings SK tappat mark upp till slutspelsstrecket i Hockeyettan Norra och allt annat än full pott i helgens dubbla hemmamatcher mot Örnsköldsvik och Clemensnäs riskerar att stänga slutspelschanserna – och därmed kanske säsongen? Vid full pott i helgen skulle däremot chanserna leva i allra högsta grad.
Enköping har spelat 26 av totalt 38 hemmamatcher och tolv matcher återstår således, varav två avverkas denna lördag och söndag hemma i Bahcohallen. På lördagen står Örnsköldsvik för motståndet och på söndagen Clemensnäs.
För några omgångar sedan var laget på tiondeplatsen i den haltande tabellen. En plats som skulle ge den sista playoff-platsen i slutspelet till våren. Men efter tre raka förluster, mot Norrtälje, Lindlöven och Sundsvall, så har laget tappat ned till 17:e-platsen och med nio poäng upp till den åtråvärda slutspelsplatsen.
Frågan är därför om det inte krävs full pott, sex poäng, i helgens två hemmamatcher för att inte slutspelsdrömmen ska förbli en dröm?
Laget kan förvisso heller inte sluta snegla på lagen bakom i tabellen. Bara en placering bakom lurar det negativa kvalstrecket, där Vallentuna just nu ligger. Avståndet dit ned är elva poäng och då har Vallentuna dessutom spelat två matcher mer, så en viss marginal finns ännu för de grönsvarta.
Men om full pott i helgen skulle underlätta för slutspelsdrömmen så vore noll poäng istället en mardröm för att undvika att dras in i bottenstriden – i år igen.När lagen möttes på bortaplan tidigare i höstas så var det ingen vidare helg för ESK som då bara fick en enda poäng med sig hem. Mot Örnsköldsvik förlorade man på övertid och sedan inkasserade man en storförlust, 6-2, mot Clemensnäs.
Lördagens motståndare Örnsköldsvik har överraskat många hittills och ligger på en fin niondeplats i tabellen.
Men – det ska påpekas – skenet bedrar en aning i den haltande tabellen. Medan Örnsköldsvik ståtar med 40 poäng så ligger ESK åtta platser sämre med blott 28 poäng. Dock har ESK tre matcher färre spelat, vilket har ett potentiellt värde på nio poäng, vilket skulle föra upp laget till bara tre poäng efter med lika antal spelade matcher.
Ni fattar att tabellen är svår att utläsa och att ESK:s chanser fortfarande är mycket bra.
Söndagens motståndare Clemensnäs från Ursviken utanför Skellefteå har däremot varit en slagpåse i årets serie och man är en solklar jumbo på bara åtta inspelade poäng på 26 matcher, varav tre av dem alltså efter segern mot ESK.
Sett till kombon att ESK har behov av full pott i helgen samtidigt som man har revansch att utkräva mot båda helgens motståndare så får man förmoda att det kommer ett extra taggat grönsvart lag ut på isen i helgen.
ESK – Örnsköldsviks HF
Bahcohallen
Lördag kl 16
ESK – Clemensnäs HC
Bahcohallen
Söndag kl 14 – OBS! Tiden!
Biljetter från 80 kr. Alla under 20 år har alltid fri entré på ståplats.

Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK