Slutspelsklart efter heroisk insats

Väsby är glädjande nog klara för slutspel efter att laget idag tog sin sjätte raka seger. På ångermanländsk is blev det en 5-3 seger borta mot Örnsköldsvik efter framför allt en stark första halva av matchen och där sedan Filip Rydström satte den avgörande pucken i tom bur.

Vi tar ut maximalt ur laget idag. Många spelar sjuka och vi går väldigt kort på folk. Men otroligt stolt över spelarna som hittade ett sätt att vinna, säger tränare André Smulter.

Sett till orden ovan från tränare André Smulter är det inte fel att beskriva insatsen som heroisk. Väsby åkte nämligen upp till grundseriens sista norrlandsturné väldigt tunna och kunde endast skrapa ihop tio forwards samt fem backar bland utespelarna. Att flera spelare då där till inte spelade helt kuranta gör prestationen än starkare.

Att då ta två raka segrar och på så sätt säkra en slutspelsplats är inget annat än urstarkt och laget ska ha en stor eloge för vad man åstadkommit.

Starka var även Väsby under den första perioden. Visserligen kunde hemmalaget ta ledningen i matchen efter att Simon Carlsson sånär räddat ett närskott men där den sedan försmädligt studsade in bakom honom och precis över mållinjen.

Men Väsbys goda spel under perioden skulle ge resultat och på endast sexton glödande sekunder hade laget vänt på matchen.

Filip Barklund styrde in kvitteringen till 1-1 och sexton sekunder senare kom Väsby fram i en flygande kontring och där Alfred Aalto visade prov på vasst prickskytte när han från kanten vispade in pucken i det bortre hörnet.

Under mittakten kom hemmalaget ut betydligt vassare och spelade med en helt annan intensitet i sitt spel än vad laget gjorde under den första. De satte hög press och åkte betydligt mer skridskor vilket gjorde det svårare för Väsby att starta upp sina anfall med lika god kontroll som laget gjorde i den första.

Lite mot hur spelet såg ut, var det då något överraskande att Väsby kunde utöka sin ledning. Axel Blom var först fram på returen efter ett skott från Alexander Popovic och rakade in pucken till 3-1.

Dryga halvminuten senare smällde det återigen bakom hemmamålvakten efter att Filip Barklund visade prov på stor skicklighet. Först vann han en närkamp i offensiv zon. Därefter tog han en tur runt hemmalagets bevakare innan han åkte sig loss och sedan från offensiv blå linje tryckte in 4-1.

Men hemmalaget skulle ändå få utdelning för sitt bättre spel i perioden. De tog tillvara på ett numerärt överläge när backen Kasperi Lehtonen fick igenom ett skott och där bra skymning där efter, gjorde skottet svårt för Simon att rädda.

I slutronden handlade det bara för Väsby om att försöka ta segern in i hamn. Laget gjorde det väldigt bra och höll det enkelt vid merparten av perioden men så kom ändå ett misstag redan i periodens fjärde minut då hemmalaget reducerade för tredje gången i matchen.

Med en ledning med endast ett mål och där ett desperat hemmalag jagade en kvittering, så blev det en svettig avslutning på matchen. Men Väsby orkade hålla sig till sitt stabila försvarsspel och enda gången som Örnsköldsvik egentligen var nära en kvittering, var när de under slutminuten spelade sex mot fem.

Väsby var å andra sidan ännu närmare ett femte mål eftersom laget hade tre rejäla lägen att sätta pucken innan till slut Filip Rydström, med endast åtta sekunder kvar av matchen, satte avgörandet i tom kasse.

Sammanfattningsvis så står Väsby för en riktigt imponerande insats när laget i denna så viktiga streckmatch, väldigt kort om spelare, ändå tar en seger. Men laget gör det välförtjänt och där laget orkade hålla upp spelet under samtliga tre perioder.

Grisligan:

Filip Barklund hade en väldigt stor del i segern idag tack vare sitt framfusiga anfallsspel. Han kvitterade hemmalagets ledning samt satte det så viktiga 4-1 vilket gjorde att Väsby fick en bra marginal att sedan spela vidare på. Han var enligt mig Väsbys starkaste spelare på isen och får tre grisar för insatsen.

Två grisar ges till den så lugna och trygga målvakten Simon Carlsson. Han fick kliva fram stort under mittakten när hemmalaget spelade som bäst och även i slutskedet när puckarna desperat skickades in framför honom.

Sista grisen ges slutligen till Uula Ruikka. I frånvaron av andra har han fått ta ännu större ansvar i backlinjen och har verkligen löst den uppgiften med stor ackuratess.

Men efter en sådan stark insats som denna ska hela laget ha en eloge och när nu slutspelsplatsen är grejad så blir nog bussresan hem till Upplands Väsby en riktigt förnöjsam sådan.

Vid pennan

Krister Holmgren

Foto: Hockeyettan Play