Filip Gunnarsson och Nyköping tar emot Hugo Petterssons Tyresö/Hanviken. FOTO: SOFIE ALEXANDRA KITTERØD OCH HÅKAN HAGMAN

Gameday 23 september * Premiär i Hockeyettan onsdag * Toppvärvningen debuterar: ”Fick in allt vi ville ha” * Se matchen på Hockeyettan Play

Ni har väntat, vi har längtat – och nu är vi äntligen där.

Seriepremiär i Hockeyettan!

19.00 onsdag – se Nyköping mot Tyresö/Hanviken på Hockeyettan Play!

STÖTTA DIN KLUBB – BESTÄLL ABONNEMANG  PÅ HOCKEYETTAN PLAY

 

Försäsongen – alla matcher och alla resultat här – är över.

Nu är det allvar och poäng på spel.

Hockeyettan 26/27 smygstartar onsdag kväll med en match i södra serien: Nyköping-Tyresö/Hanviken.

Nyköping – som ju åkte ur i våras och fick en sen friplats till Hockeyettan i somras – kom av förståeliga skäl igång sent med lagbygget sent.

Men de har fyllt på bra i truppen under augusti och är nu redo för smygpremiären i ligan.

Det tyngsta namnet in är förstås Daniel Olsson Trkulja, med meriter från både SHL och HockeyAllsvenskan.

Den 35-årige forwarden blev klar för bara något veckor sedan. 

– Alla de vi pratat med som mött honom eller spelat med honom i SHL eller Allsvenskan säger att han bidrar i spelet i båda ändarna men främst har sin offensiva sida. Så det kändes som att vi fick in allt vad vi ville ha där, sa sportchefen Oscar Jernström då till Södermanlands Nyheter.

Daniel Olsson Trkulja. FOTO: SOFIE ALEXANDRA KITTERÖD

***

NSK har en ny tränare i Peter Nylander.

Har du koll på alla bossar i båsen i de 39 lagen?

Här har du samlade i ett inlägg!

***

Tyresö/Hanviken har fyllt på med flera vassa spelare offensivt – bland annat Hugo Pettersson från just Nyköping, se hela truppen här – och lagkapten och trotjänaren Pelle Carlsson är hoppfull inför kommande säsong.

– Hm, truppen ser ju väldigt spännande ut. Vi har fått behålla en stor del av stommen, vilket är viktigt. Men sen har Börjel (Mats, sportchefen) och ”Garpen” (William Garpenlöv, assisterande sportchef) fått in många spännande nyförvärv. Det är många unga hungriga spelare som vill framåt i sin utveckling som kommer passa perfekt hos oss, sa han till hockeyettan.se i slutet av augusti.

LÄS MER: Klubbikonen om nya hallen: ”Helt otroligt”

***

Smygstart i kväll onsdag, alltså, med en match 

Premiärhelgen 25-26-27 september blir det lite mer fart. Då är det drygt 30 matcher på menyn!

***

Vi på Hockeyettan lägger ju, sedan några år tillbaka, mest krut och fokus på våra sociala konton och då i synnerhet Instagram.

Gör som över 36 000 andra – följ oss där för att hänga med i bruset!

***

Seriematcherna i Sveriges största hockeyliga sänds som vanligt på Hockeyettan Play.

Men inte bara där!

Under tisdagen blev det officiellt att ligan skrivit ett medieavtal över de kommande tre säsongerna med Bonnier News.

Det innebär att matcherna också kommer att sändas på Expressen Livesport och via lokala nyhetssajter inom Bonnier News Local, Gota Media och Erna Media som har jag i Hockeyettan inom sitt bevakningsområde.

Läs mer om det här!

***

Onsdag 23 september:

19.00: Nyköping-Tyresö/Hanviken – se matchen här!

Klart med nytt medieavtal – de sänder OCKSÅ Hockeyettan kommande säsong * Treårsavtal med Bonnier News * ”Förstärker varumärket” * Lokalsajterna som sänder