ÖHF tog poäng av Piteå
Det blev en poäng för Örnsköldsvik HF i mötet med Piteå sedan gästerna avgjort i power play i förlängningen.
– Det här är vår bästa prestation för hösten och det känns både surt och snöpligt att vi går förlorande ur den här fighten, säger Lennart Hermansson.
ÖHF hade ledningen med 2-0 efter mål av Even Engjom och David Gunnarsson men Piteå skulle lyckas komma tillbaka och med mindre än fem minuter kvar av ordinarie matchtid så kom kvitteringen.
– Vi har i anfallet innan ett kanonläge att stänga matchen när vi kommer två mot en, men vi misslyckas, säger Hermansson som istället fick se Piteå kvittera efter ett misstag av ÖHF.Med 48 sekunder kvar av ordinarie matchtid åkte ÖHF på en utvisning, man höll undan och knep en pinne men 26 sekunder in i förlängningen kom avgörandet.
– Vi får ta med oss prestationen och ladda om för matchen mot Boden imorgon. Kan vi prestera på samma nivå så har vi chansen att ta trepoängaren då istället, säger Hermansson.
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK