Fyra intressanta matcher i Allettan Södra
Huddinge – Kristianstad
Tabellsexan Huddinge tar emot Kristianstad som just nu återfinns på en andraplats i Allettan södra. Huddinge har inlett Allettan med en seger efter ordinarie tid, en seger efter förlängning och en förlust. Kristianstad är ännu obesegrade efter tre omgångar. En seger efter ordinarie tid, en i sudden death och en avgjordes på straffar. Senast lagen möttes var förra säsongen i Allettan. Då vann Huddinge båda matcherna med 6-5 respektive 4-2.
Mariestad – Visby/Roma
Åttan mot nian möts i Mariehus Arena ikväll. Hemmalaget Mariestad har inlett serie med en seger och två förluster. Visby/Roma har inlett serien med två förluster under ordinarie tid samt en strafftorsk. Lagen har inte mött varandra i seriespel de senaste åren.
Tabelltrean Tranås mot tabellsjuan Hanhals drabbar samman i Stiga Arena. Tranås har efter tre omgångar tagit sju av nio möjliga poäng. Hanhals har på lika många matcher tagit fyra poäng. Senast lagen var förra säsongen då man spelade i samma serie både före och efter jul, Tranås vann då tre av fyra matcher lagen emellan.
Grums – Troja/Ljungby
Tabelljumbon Grums tar ikväll emot Troja/Ljungby på hemmais. Hemmalaget har förlorat de tre inledande matcherna medan gästerna från Ljungby har tagit sex av tolv möjliga poäng på sina fyra matcher. Lagen har inte mött varandra i seriespel de senaste åren.