Skövde IK förstärker backsidan

Skövde IK har skrivit kontrakt med 20-årige backen Elias Dynell.

Elias som är uppvuxen i Strömstad nere på västkusten ansluter närmast från Leksands organisation där han fått sin utbildning på klubbens välrenommerade hockeygymnasium och varit en viktig kugge i J20 laget senaste åren.

Den skridskoskicklige backen fick som många andra J20 spelare pröva på A-lagshockeyn i Hockeyettan under föregående år då juniorserierna stängdes ned helt pga av pandemin, och tillbringade delar av våren på lån i seriekollegan Malung.

Anders Lundström, Skövde IK:s klubbchef säger såhär om klubbens senaste rekryteringen:

Elias är en mycket vältränad ung herre, han har en välutvecklad och rörlig skridskoåkning, med styrkor i sitt placeringsspel och defensiva spel.  Vi tror och hoppas att han ska passa fint in i vårt sätt att spela och att hans rörlighet med och utan puck ska passa väldigt bra in. Det ska bli väldigt roligt att få följa honom här hos oss och se hur han utvecklas vidare i Skövde IK.

Kontraktet är skrivet över säsongen 2021-2022

Hemsidan hälsar Elias välkommen till Skövde och Billingehov.