Offensiv spelare klar för KIF
Kiruna IF här gjort klart med ytterligare ett nyförvärv.
Oliver Lindgren ansluter från Teg.
– Han är en skicklig forward och är som bäst i de offensiva delarna av banan. En spelare som är trygg med pucken och bra på små ytor, säger sportchefen Henrik Törmä.
24-åringen spelade i Skellefteås och Björklövens organisationer som junior och har även spelar fyra matcher för Löven i Hockeyallsvenskan. Lindgren har gjort 58 poäng på 124 matcher i Hockeyettan för Helsingborg, Boden, Teg och Kalix.
Hans rutin från spel i Allettan gör honom till ett riktigt intressant nyförvärv inför kommande säsong. Alla i KIF önskar Oliver välkommen till oss. En intervju med honom kommer att ordnas på hemsidan så fort vår skribent vaknat upp ur semesterdvalan.Apropå lagbygget. För en tid sedan stod det klart att Martin Söderberg byter Kiruna IF mot Mörrum. Vi tackar Martin för de fina säsongerna i Kiruna och önskar honom stort lycka till framöver.
Mattias Heikki
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK