”Skönt att det är match redan i morgon”
KIF föll även mot Vallentuna. Man kom närmare i slutet av matchen men gästerna från Stockholm höll ut. Matchen slutade 2-3 (1-3, 1-0, 0-0).
– En sur torsk. Vi är fortfarande inte där vi vill vara. Men det här var ett steg framåt, säger Jesper Strandelin.
KIF föll efter straffar mot Enköping i torsdags. Veckans andra av tre matcher slutade med noll poäng in på kontot.
Vallentuna tog ledningen redan efter 3,07 genom Dennis Finn-Olsson.
Kiruna svarade dock snabbt när Rasmus Similä kvitterade till 1-1 i powerplay.
Innan första periodvilan hade dock Stockholmarna gått upp till en 3-1-ledning efter mål av Tom Nilsson och Måns Krüger.Båda Kirunamålen kom i PP. Kyle Moore reducerade till 2-3 sent i den andra perioden.
I den tredje jagade Kiruna ett kvitteringsmål. Man fick spela powerplay sent i perioden och man tog även ut Filip Eriksson i kassen men man lyckades inte kvittera.
– Första perioden tycker jag att de är bättre men i den andra och framåt tar vi över helt. Det är det lilla extra och noggrannheten som saknas, säger Jesper Strandelin.
KIF kan revanschera sig redan under söndagen då Wings gäster Lombia och fullbordar match-trippeln den här veckan.
– Det är skönt att det är match redan i morgon (söndag), säger Jesper Strandelin som redan såg framåt.
Mattias Heikki
Boden
Borlänge
Clemensnäs
Enköping
Falu IF
Forshaga
Hudiksvall
Kalix
Kiruna IF
Lindlöven
Norrtälje IK
Piteå
Sollentuna
Strömsbro
Sundsvall
Surahammar
Vallentuna
Väsby IK
Wings
Örnsköldsvik
Borås
Dalen
Grums
Grästorp
HC Vita Hästen
Hammers
Hanviken
Huddinge
Järfälla HC
Karlskrona HK
Kungälvs IK
Mariestad
Mjölby HC
Mörrum
Nyköping
Tingsryds AIF
Tranås
Tyringe
Visby Roma
Västerviks IK