Inför Väsby HC Östersunds IK

Det är dags för säsongens näst sista match när Östersunds IK under torsdagskvällen kommer på besök för omgång 7 i kvalserien till Hockeyallsvenskan. För Väsbys del handlar matchen inte mer än att avsluta säsongen snyggt medan det för gästerna betyder betydligt mer än så.

 

Läget inför mötet är nämligen som så att Östersund är laget som ligger närmast serieledarna Hudiksvall i tabellen. Fyra poäng har de upp till hälsingarna och det innebär att jämtarna nog behöver ta samtliga poäng med sig från Renew Arena om de ska kunna haka på om den plats till Hockeyallsvenskan som står på spel.

 

Senast de här två lagen möttes så bjöd Östersund på sin hemmais Väsby på en lektion i effektivitet. Matchen var spelmässigt jämn under åtminstone en period men skillnaden var att Östersund då gjorde tre mål på sina kanske fyra chanser i perioden medan Väsby inte gjorde ett endaste under sina minst lika många kvalificerade chanser. Det satte sedan tonen på matchen där Östersund till slut vann med hela 6-0. Det var en islossning som Östersund därefter inte varit i närheten av att ha i kvalserien. Faktum är att de på sina fem övriga möten inte skottat in fler än tio mål, alltså två mål i snitt och senast i måndags när de mötte HC Dalen hemma, blev laget faktiskt nollade när de till slut i övertiden förlorade två poäng i jakten på en topposition.

 

Väsby som varit rätt kraftigt åderlåtet på spelare på sistone gjorde till skillnad från Östersund en riktigt stark insats i måndags när laget med mersmak tog sina första poäng för säsongen borta mot Hudiksvall. Det med ett spel som var riktigt imponerande och det är gärna man något vill se vidare även under torsdagskvällen.

 

En i Väsbys lag som gått i bräschen lite för laget på sistone är den smarta centern Adam Falk. Han centrar Väsby kanske bästa enhet under kvalserien, den tillsammans med rivjärnen Calle Åsell och Pontus Karlsson. Jag har tagit några ord med Adam inför mötet mot Östersund och hans tankar inför den låter enligt följande.

 

Hej Adam! Det blev en riktigt stark insats av laget i måndags när ni tog poäng av serieledarna Hudik. Vad har för summering att ge kring matchen?

-Hej! Jag tycker att vi gör en bra match, spelar kontrollerat och avslappnat matchen igenom. Jag tycker att vi förtjänar mer än en poäng.

 

Men nog borde vi väl tagit tre poäng med tanke på hur mycket vi skapade under matchen eller vad känner du?

-Håller med, tycker att vi skapar tillräckligt för att kunna få mer oss mer än bara en poäng.

 

Vi har gott med väldigt kort om folk på sistone men det var verkligen ingenting som märktes. Hur känns buggarna och skallen efter det täta matchandet?

-De känns helt okej ändå, det är roligt att spela mycket! Men självklart så är dom inte helt hundra, det kanske inte är så konstigt efter nästan femtio matcher under en lång säsong.

 

Det känns som att du personligen har växlat upp i kvalserien och din kedja med Pontus och Calle leder ju laget i varje match. Hur känns det egna spelet och varför passar eran kedja så bra ihop som du ser på det?

-Jag tycker att mitt eget spel funkat bättre och bättre ju längre säsongen har gått och jag spelar med ett bra självförtroende. Jag tycker att vi kombinerar varandra bra, Calle och Pontus står alltid för hårt jobb och jag vet alltid vad jag får från dom. Vi gör varandra bättre helt enkelt.

 

Östersund väntar oss nu på torsdag. Ett lag som vi torskade med hela 6-0 mot senast vi möttes. Vad kommer du ihåg från den matchen?

-Jag kommer ihåg att det var en match som vi började ganska bra med fick ingen utdelning. Dom gjorde mål på det mesta i första perioden och efter det så kunde vi inte hämta oss.

 

Vad behöver vi göra för att ta revansch på dem på torsdag?

-Jag tycker att vi ska spela på samma sätt som i måndags. Då kommer vi ha en stor chans att vinna. Jag kommer bidra med ett stabilt spel över hela banan och ett hårt jobb.

 

// # 77 – Adam Falk

 

Läget inför matchen är tyvärr inte bättre än senast där Victor Andersson är borta för resten av säsongen efter att han fick två fingrar avsmällda mot Halmstad och likaså är Hampus Lindströms och Jonathan Rodensjös säsonger förmodligen också över efter sina huvudskador. Christian Holmblad missar även matchen och likaså kan troligtvis inte heller Felix Dahlgren spela vilket innebär att Väsby kan skrapa ihop två målvakter, sju backar samt nio forwards till matchen.

 

Varmt välkomna till Renew Arena!!

 

Vid pennan

 

Krister Holmgren

 

Foto: Mikael Einarsson