ESK spelar tredje raka träningsmatchen på bortais
Efter en seger och en förlust på hittills två spelade träningsmatcher beger sig Enköpings SK på söndagen till Köping för säsongens tredje raka bortamatch.
Efter segern i säsongspremiären borta mot Linden blev det förlust senast borta mot Lindlöven. Laget har visat prov på en väldigt bra högstanivå i spelet hittills men måste förmodligen höja sin lägstanivå framöver.
Måhända är det just så en försäsong ska se ut och att det finns detaljer i spelet som behöver förbättras är också tränare Jonas Norgrens analys.
– Som helhet så är det ett fall framåt mot den första matchen och jag är, trots förlust, nöjd med mycket i matchen som vi får ta med oss framåt i våra förberedelser, sa ESK-tränaren till Lokalsport.nu efter förlusten senast mot Lindlöven.Eftermiddagens motståndare Köping HC spelar i den västra serien av Hockeyettan, precis som ESK:s båda tidigare motståndare hittills i år.
Köping har hittills inte spelat någon träningsmatch utan gör säsongsdebut i och med matchen mot ESK.
Den minnesgode kommer säkert ihåg att det var med bara en enda poängs marginal som ESK klarade sig från negativt kvalspel förra säsongen och att det var just Köping som man hade bara en enda poäng efter sig och under kvalstrecket.
Köping klarade dock förnyat kontrakt i ettan genom att bli tvåa i kvalserien bakom segrande Linden.
Köping HC – ESK
Köpings Ishall
2022-09-04 kl 16:00