Boisseger i andra träningsmatchen

Det blev seger med 4-3 mot Forshaga i säsongens andra träningsmatch. Det unga Boislaget, som saknade fyra ledande spelare, lyckades vända ett 1-3-underläge till seger efter en stark sista period.

Bois saknade tunga pjäser som Johan Frick, Anton Blomberg, Gustav Lindberg och Erik Olsson. Men det gav samtidigt möjlighet att få stifta bekantskap med några ny unga killar. 16-årige talangen Alex Fält var verkligen inte blyg utan tog för sig bra och 19-åringarna Carl-Johan Gustavsson och Helmer Rydholm stod för en helgjuten arbetsinsats, precis som 18-årige centern Carl Åkerberg.

Men det märktes kanske att den riktiga spetsen inte fanns där, även om mycket säkert också kan tillskrivas att det ännu är tidigt in i träningsmatchandet. För det var en rätt hafsig förstaperiod, där pucken mest studsade fram och tillbaka mellan lagen. Det lilla ordnade spel som ändå fanns stod dock Bois för, och man hade längre stunder med etablerat anfallsspel. För det mesta var det dock spel utanför Forshagas försvarsspelare och med få puckar på mål. Men när en annan ung spelare, Manne Håkansson, blott 18 år gammal, men redan med en a-lagssäsong i benen, la ett skott på mål så fanns det bra trafik framför Erik Forsberg i Forshagakassen och pucken letade sig förbi den skymde burväktaren till 1-1. För strax innan hade nämligen Forshaga tagit ledningen, på ett av få halvlägen de hade i den första perioden. En två mot tvåa där Forshagaspelaren väljer att skjuta en bit ut från vinkel, men Isac Ohlsson i Boiskassen var ouppvärmd och felplacerad och skottet letade sig in.

Den andra perioden präglades av utvisningar. Det var inte många minuters spel 5 mot 5, och lagen fick chans att träna på både powerplay och boxplay. Där var boxplayen mest framträdande, för något mål i special teams blev det inte, även om Bois hade betydligt mer tryck i sina. Men målen föll istället i spel 5 mot 5, och det var Forshaga som gjorde två medan Mariestad gjorde ett. Först kom 2-1, efter en sargretur där Isac hamnade fel och en Forshagaspelare kunde slå in returen bakom en obalanserad Isac. 3-1 kom sedan Tobias Aronsson ramlat som sista man och gett en Forshagaspelare fri gata mot Isac och avslutet hittade in vid första stolpen. Bois reducering kom efter ett fint spel, där Manne Håkansson med ett fint pass i trångt läge hittar Oskar Tellström som direkt spelar fram en ren Lukas Larsson som avslutar kliniskt till 3-2. Bois hade också två ramträffar i perioden, bland annat sköt Carl-Johan Gustavsson i stolpen på ett friläge, men även Forshaga hade ett par bra lägen, men då räddade Isac Ohlsson snyggt.

I den tredje perioden så tog Bois över rätt rejält. Man fick längre anfall och hade ett skott i virket innan Lukas Larsson kunde kvittera. Bois vinner ett par kamper i anfallszonen och pucken går fram till Lukas som skjuter ett skott som målvakten lämnar retur på och den är Lukas först på och stöter in pucken. Och med drygt fem minuter kvar så kommer också 4-3. Oskar Tellström är det som får pucken några meter innanför blå och pucken tar på en Forshagaspelare och går in till Boisledningen. Efter det bevakar Bois sin ledning väldigt bra och låter inte Forshaga skapa något och därmed vinner Bois matchen.

Bäst i matchen för Bois var i mina ögon Oskar Tellström, Andreas Axelsson och Manne Håkansson. Oskar gjorde mål och låg bakom mycket av det bästa i anfallsväg och täckte dessutom flera skott i viktiga lägen. Andreas Axelsson stod för fart och driv på kassen, och Manne hade kvalitet i det mesta han tog sig för och var också framåt offensivt.