12 straffar innan Piteå avgjorde
Det behövdes 12 straffar för att avgöra toppmötet mellan Hudik Hockey och Piteå i Holmen Center på fredagskvällen. Lagen inledde straffavgörandet med att göra varsitt mål (Fredric Jansson för HHC och Joakim Högberg för Piteå) och sedan följde nio (!) missade straffar innan Joakim Högberg på nytt satte pucken bakom #25 Andreas Bosson och såg till att Piteå fick extrapoängen med sig efter siffrorna 4-5 (2-1, 1-0, 1-3, 0-0, 0-1).
Foto: Lars Sundin
Innan dess hade Piteå tagit tillbaka matchen i den tredje perioden där ett skadedrabbat HHC tappade sin 3-1-ledning och inte riktigt kunde hålla skärpan och noggrannheten i spelet efter att ha tvingats gå på bara tre hela femmor och två extraspelare. Och mot ett så skickligt lag som Piteå straffar det sig.
Förutom långtidsskadade #17 Marcus Linderborg saknades på nytt både #27 Alexander Bjurström och #86 Alexander Popovic och dessutom lagkaptenen #23 Adam Byström Johansson, spelare som kan göra skillnad i en så här jämn match.
Men Piteå behöver verkligen inte be om ursäkt för segern och att HHC nu fick nöja sig med en poäng. Laget visade både moral och glöd när det började kärva för HHC i tredje perioden.
Att matchen sedan kunde ha avgjorts till hemmalagets fördel redan i slutminuterna av den tredje perioden eller framförallt i förlängningen där HHC fick inleda i numerärt överläge utan att få in den avgörande pucken är en annan sak. Det här var en match som hade allt det som behövs för att tala om små marginaler.
Så länge HHC orkade hålla trycket i sin forechecking uppe hade Piteå svårare att skapa riktigt långa anfall, men när pucken inte riktigt satt på bladet i passningarna och HHC började tappa puckar på fel ställe arbetade sig Piteå allt mer in i matchen.I en fartfylld matchöppning var det hemmalaget som skapade mest och även gjorde 1-0 redan efter 3.57 när #70 Henrik Olsén pricksköt precis under ribban i ett anfall där hela kedjan med #22 Johan Lindholm och #16 Samuel Eriksson var inblandad i ett flygande anfall.
Piteå svarade snabbt när Ludvig Stenvall direktsköt 1-1 (5.37) från blå linjen med en puck som lågt hittade förbi allt och alla framför Bosson.
HHC tog ledningen på nytt genom #52 Fredric Jansson som gjorde 2-1 (12.56) när han fångade passningen som #22 Johan Lindholm vallade fram via sargen och tryckte in pucken med ett vinkelskott.
I den andra perioden drog Piteå på sig två tidiga utvisningar men HHC hade väldigt svårt att få igenom skotten och när lägena kom satt de oftast precis utanför stolparna.
Men 3-1 skulle ändå komma efter 32.54 när #19 Carl Westberg gjorde mål på nytt. Det blev ju två mål senast från Westbergs klubba och nu kom målet på ett överraskande skott från blå linjen efter att #24 Axel Levander och #43 William Eckmyhl stått för förspelet.
När sedan Piteå gjorde ett tidigt mål i den tredje perioden genom Petter Mäkitalo (hans 7:e mål så här långt) hade gästerna på nytt skaffat sig kontakt men HHC svarade snabbt och 4-2 (44.20) av #85 Lucas Enqvist med assist av kedjekompisarna #19 Carl Westberg och #24 Axel Levander kändes som ett mål som definitivt kunde ha stängt matchen.
Piteå vek dock aldrig ner sig utan kämpade och slet med både kraft och glöd och fick också utdelning. Först till 4-3 (46.14) genom Markus Magnusson och sedan också 4-4 (5.56) av Albin Tyni Johansson.
Efter den mållösa förlängningen gick matchen sedan till det straffavgörande som Piteå alltså avgjorde med mål på den 12:e straffen.
Skribent: Lars-Gösta Larsson