Elias Andersson lämnar Nybro – lånas ut till Mörrum: ”Vet vad vi får” * Spelar redan i kväll * Nilssons drömstart i Kalmar
Elias Andersson, 20, har gjort sex matcher på lån i Nybro.
Nu lånas forwarden ut till en annan klubb i södra serien.
Redan i kväll spelar han för Mörrum.
STÖTTA DIN KLUBB I LIGAN – KÖP ABONNEMANG HÄR
Elias Andersson, 20, byter klubb.
Forwarden, som tillhör allsvenska Tingsryd och gjort ett mål på sex matcher under utlåningen till Nybro, lånas nu ut till seriekollegan Mörrum.
Andersson, som gjorde åtta matcher i Mörrum förra våren, spelar resten av grundserien för Mörrum och är spelklar redan till kvällens match mot Tyringe.
– Elias är en stor stark forward som kan användas i alla spelformer. Jag känner honom väl sen tidigare så jag vet vad vi får. Samtidigt tror jag att Elias kan fortsätta att utvecklas hos oss, säger Mörrums coach och sportchef Thomas Engman.
Lånet för forwarden, som gjorde 23 allsvenska matcher för Taif i fjol, gäller i första hand fram till årsskiftet.
***
Adam Ingvarsson, 26, missar kvällens möte mot sin gamla klubb Mörrum.
Han är skadad – igen.Han fick en smäll mot axeln i mötet med KRIF och väntar nu på en magnetröntgen.
***
Mer från södra serien:
Alexander Nilsson, 23, har fått en kanonstart i comebacken i Kalmar HC.
Han har spelat sex matcher – och hållit nollan i fyra av dom (två på försäsongen, två i serien).
Fjolårssäsongen i Kiruna AIF gjorde att han växte som målvakt.
– I det stora hela är jag samma målvakt. Men där uppe fick jag jobba mycket med tålamodet och det mentala. Jag har lärt mig att vara ständigt påkopplad och inte slappna av i någon match. Det har gjort att jag är lite lugnare som målvakt och inte stressar upp mig, vilket i sin tur ger ett lugn till backarna och försvaret, säger han till Barometern.
Nilsson har vaktat kassen i tre seriematcher i höst och har fina räddningsprocenten 97,30.
Kollegan Jonathan Stålberg har stått fyra matcher och ligger på 91,23.
HOCKEYETTAN SÖDRA 26 OKTOBER:
19.00: Borås-Vimmerby – se matchen här!
19.00: KRIF-Nybro – se matchen här!
19.00: Tyringe-Mörrum – se matchen här!
19.00: Halmstad-Kalmar – se matchen här!
Södra seriens tabell – klicka här!