Mörrum Hockey anmäler misstänkt bedrägeri

Mörrum Hockey har gjort en polisanmälan i ett fall rörande misstänkt bedrägeri.

En person, som påstår sig vara supporter, drog igång en insamling när föreningens ekonomiska kris blev offentlig för en dryg månad sedan. Insamlingen skulle slutredovisas på nyårsafton och de insamlade pengarna överföras till Mörrum Hockey den 1 januari. Insamlaren uppgav, via ombud i ett supporterforum, att drygt 20000 kronor hade samlats in.
Några pengar har dock inte inkommit till föreningen, trots flera kontakter, påminnelser och uppmaningar till insamlaren.
Klubben anser sig därför tvingad att agera.

Mörrum Hockey vill betona att den person som agerat mellanhand, har handlat i god tro och på intet sätt är misstänkt för brott. Tvärtom är det en person som stöttat föreningen på många sätt genom åren.

Vid frågor eller ytterligare upplysningar i ärendet, vänligen kontakta polisen på telefonnummer 11414.