Slarvigt Väsby föll mot Troja
Ett generöst spelandes Väsby föll borta mot Troja med 4-2 efter att laget bjudit på två mål och därtill stundtals slarvigt spel överlag. Troja gick upp till 3-0 innan Väsby i sista perioden reducerade vid två tillfällen men trots en okej slutforcering kom laget aldrig närmare.
– En jämn match där tillfälligheter avgör. Troja är effektivt med sina chanser och vi spelar stundtals med för små marginaler. Vi ska bryta ned matchen och lära oss, säger tränare Jussi Salo.
Ett effektivt Troja tog hem den första perioden med 2-0 men resultatet speglade inte alls hur det såg ut på isen. För Väsby vann nämligen skotten med hela 14-6 och var klart spelförande med stundtals smånätt spel. Problemet var bara att det endast såg bra ut för ögat för rent chansmässigt skapade Väsby endast halvlägen trots det större puckinnehavet. Faktum var att Troja var närmare 3-0 än Väsby var en reducering eftersom laget även hade ett stolpskott mot slutet av perioden.
Ledningen i matchen tog Troja redan i matchens tredje minut efter att de hittat luckor i Väsbys defensiv. Utökningen till 2-0 satte de i numerärt underläge efter att Väsby slarvat grovt i offensiv zon vilket gav av ett friläge och därefter snygg dragning.
Mellanakten blev jobbig för Väsby och en stor anledning till det var att Troja utökade sin ledning till 3-0 redan i den tredje minuten. Det efter en styrning efter inlägg av Henrik Rommel och där Linus Ryttar blev ställd av riktningsförändringen.
Väsby bytte därefter målvakt till Victor Olsson och han fick minst sagt en hel del att jobba med under den andra perioden. För efter hemmalagets tredje mål så blev det en helt annan matchbild mot den första perioden och där Troja hade matchen nästan helt i sin hand.
Väsby såg väldigt små ut på isen och var väldigt slarviga i sin puckhantering vilket gjorde att hemmalaget bjöds på många gratislägen. Väsby fick vara väldigt glada över att man bara släppte in ett mål i perioden och hotade knappt framåt. Bästa lägena kom i samma minut när drygt tre minuter återstod där först Calle Åsell hade ett avslut mot första stolpen och där Rasmus Sörgardt inte långt därefter hade ett fint läge men där hemmalagets målvakt stod för en fin räddning.Sett till den svaga prestationen var det skönt att se ett helt annat framåtlutat Väsby i den sista perioden. Laget satte en helt annan press mot hemmalaget och vaskade även fram tre hyfsade lägen efter lika många minuter spelade.
Slarvet eller rättare sagt, alltför vågade och dumdristiga beslut på fel ställen på isen, gav dock Troja möjlighet att avgöra matchen. Men målvakt Victor Olsson gjorde en väldigt bra match och avstyrde bland annat ett friläge.
Istället reducerade Filip Rydström till 3-1 via styrning och det gav Väsby hoppet tillbaka. Direkt efter målet drog hemmalaget på sig en utvisning och Väsby gavs möjlighet att komma ännu närmare i målprotokollet. Men överläget omsattes aldrig och sedan kom ännu ett fatalt misstag i egen zon vilket gav Troja ännu ett gratisläge. Ett läge som de tog tillvara och slog in 4-1.
Men ridån var ännu inte neddragen för Väsbys del. Ännu en styrning, denna gången av Tobias Liljendahl gav 4-2 och en sista väg in i matchen. Väsby hade sedan ett par goda möjligheter till fler reduceringar men avsluten var inte tillräckligt bra för att överlista hemmalagets målvakt utan Troja höll ut och åsamkade Väsby sin första förlust i kvalserien.
Sammanfattningsvis så är det bestående intrycket av Väsbys prestation idag att man helt enkelt inte var tillräcklig noggranna i detaljerna eller i spelet för att vinna mot ett hemmastarkt Troja. Det bjöds på alldeles för många enkla misstag från Väsbys sida och det var Troja inte sena på att utnyttja. Att Väsby sedan stundtals spelade en ganska fin ishockey hjälpte föga eftersom det inte gav annat än några stilpoäng.
Grisligan
Calle Åsell var Väsbys tyngsta och fränaste spelare på isen och var den som oftast var inblandad när Väsby var uppe och skapade chanser i Trojas zon. Slarvade när Troja gjorde 4-1 i matchen men får trots det tre grisar för insatsen som förutom den missen var bra sett över hela matchen.
Två grisar ges till Wilmer Lindblad som gjorde en bra match från sin backposition och som dessutom låg bakom bägge Väsbys mål i matcher när han fick igenom skotten som såväl Rydström som Liljendahl styrde in.
Sista grisen ges till Dick Axelsson som tillsammans med Åsell och Falk var Väsbys bästa formation för dagen och där Dick skapade en hel del och där egentligen endast pricken över i:et i form av mål saknades.
I övrigt ges plus till Olsson, Liljendahl, Ewertzh, Rydström samt Carlqvist som stack ut från ett annars ojämnt spelandes Väsby.
Vid pennan
Krister Holmgren
Foto: Arne Rundlöf