Jonn Liebschner stannar i Vallentuna Hockey

En spelare från klubbens juniorled till A-laget är alltid ett bra betyg för föreningens juniorverksamhet. Därför är vi jätte glada att Jonn Liebschner stannar i Vallentuna Hockey även kommande säsong.

 

Jonn Liebschner kom till Vallentuna Hockeys juniorverksamhet från Täby i säsongen 2020-2021 och spelade 11 matcher i A-laget redan som första års J20-spelare. Förra säsongen spelade han 22 matcher i A-laget som sista års junior. Nu fortsätter han i Vallentuna Hockey även hans första säsong som senior spelare.

”Alltid kul att kunna behålla en egen junior i klubben. Jonn har varit med lite grann i A-laget i två senaste säsongerna och han vill fortsätta utvecklas hos oss. Han är en väldigt potential två-vägs back med bra blick i spelet”, berättar sportchef Jussi Salo.

”Känns bra att fortsätta i Vallentuna. Jag har bra känsla till förening och laget. Ser fram emot nästa säsong”, kommenterar Jonn Liebschner sitt första senior kontrakt.