Rapport från årsmötet 2023

Mörrum Hockeys årsmöte ikväll i Jössarinken blev välbesökt. Föreningens medlemmar fick nu se svart på vitt vad alla ansträngningar och uppoffringar det senaste halvåret har lett fram till.

Klubben gick så sent som i december ut med att det ekonomiska läget var akut. Det krävdes 2,4 miljoner för att slutföra säsongen och samtidigt kunna hantera skulder på fem miljoner. Idag redovisar klubben en liten vinst och en halvering av sina skulder.

Detta har möjliggjorts av ett mycket stort arbete av alla Goisare. Klubben är otroligt tacksam för all hjälp den fått, från såväl företag som privatpersoner. Vid årsmötet presenterades även budgeten för 2023/24. Den innehåller en handlingsplan för hur återstående skuld ska regleras.

”Faran är inte över ännu, men det är ett fantastiskt jobb som alla vi tillsammans har uträttat. Förutsättningarna inför framtiden är mycket goda”, säger årsmötets ordförande Stig Andersson.

Omsättningen för 2022/23 stannade vid 7,4 miljoner kronor jämfört med fjolårssäsongen tio miljoner. Det egna kapitalet uppgår till 310.000 kronor. Trots att läget såg nattsvart ut för bara sex månader sedan, räknar Mörrum Hockey nu med att licensnämnden ger grönt ljus till klubben för fortsatt spel i division 1, utan dispens/kontrollår!

Stig Andersson kunde inte nog tacka för allt det stöd som Mörrum Hockeys medlemmar, aktiva, supportrar, ledare och sponsorer gett laget.

Under årsmötet valdes också en helt ny styrelse. Janne Mattsson tar över som ordförande, och Martin Jarlh, Per-Ola Johansson, Jonathan Haglund, Viktor Lövstedt, Peter Andersson och Pierre Lilja ersätter Per Konrad, Hans Råberg, Stig Andersson, Joachim Rundqvist, Emil Condrup och Jenny Fasth. Till suppleanter valdes Jonas Nilsson och Magnus Carlsson.

”Jag har alltid sett mig som en arbetare och jag tror att det är precis en sådan ordförande som Mörrum Hockey behöver nu”, säger Janne Mattsson, som varit Goisare sedan 1977, och sedan dess haft en rad olika roller i klubben, bland annat klubbsamordnare, juniortränare och medlem i sportgruppen. Janne var också ordförande 2016-2019.