Välkommen hem, Albin Wiklund Norman!
Nu är det officiellt. Falufostrade backen Albin Wiklund Norman återvänder till sin moderklubb, och den här gången som en del av A-laget på riktigt.
– Det ska bli riktigt kul att spela i Falu IF igen, säger han.
Den 19-årige backen har gått hela vägen från ungdomshockey i Falun till spel i J20 Nationell med både Västerås och Mora. Under våren lånades han in till Falu IF för tre matcher, där han imponerade direkt. Nu kliver han in i sin första fulla seniorsäsong – med stor revanschlust och energi.
Extra kul att spela i moderklubben
Efter att ha tillbringat gymnasietiden i Västerås och avslutat sin juniortid i Mora vänder Wiklund Norman nu hemåt. Falu IF har alltid varit klubben i hjärtat, och att få göra resan tillbaka till seniortruppen betyder något extra.
– Det känns riktigt kul att bli en del av laget och klubben igen. Och att få spela i moderklubben känns såklart extra kul.
Fick chansen i våras – och tog vara på den
Under säsongen 24/25 fick han chansen att känna på tempot i Hockeyettan, då han lånades in till Falu IF för tre matcher. Trots kort speltid blev det två mål, samtidigt som han snabbt fann sin plats i gruppen.
– Matcherna var lärorika och otroligt roliga. Sedan är det såklart extra kul att sätta två baljor också. Jag blev mottagen bra i gruppen och av ledningen. Jag kände redan många i laget, så det kändes bra att komma in och hjälpa till.
Från SM-slutspel med Mora till seniorlivet i Falun
Wiklund Norman var en del av det Mora J20 som tog sig hela vägen till semifinal i J20-SM, där man föll mot Leksands IF. Det blev en lång säsong i en stark juniortrupp, och resan dit blev en viktig del i hans utveckling.
– I Mora hade vi en bra lagsammanhållning, och det ligger nog mycket av framgången i det. Laget ville mycket, och det var en miljö som hjälpte mig. Det är något jag tar med mig till FIF också.
Tvåvägsback med fysisk närvaro
Med sina 191 centimeter och naturliga tyngd är han en back som märks. Men det är inte bara fysiken som sticker ut. Spelförståelsen, rörelsemönstret och viljan att vara aktiv i båda zonerna gör honom till en modern tvåvägsback.
– Jag är en tvåvägsback med mer fokus i defensiven, skulle jag vilja säga. Det är något jag tar med mig in i säsongen, att både hjälpa till i tuffa lägen i egen zon och att bidra framåt när möjligheten finns.
Vill bidra med energi, slit och vilja att vinna
Nu väntar första hela säsongen som senior i Falu IF. En säsong som ska bli starten på nästa steg i karriären, och där han hoppas kunna bidra både med spel och karaktär.
– Det ska bli sjukt kul att bli senior. Mina mål med året är att komma in i seniorlivet och lära mig den typen av hockey som kommer hjälpa mig i framtiden. I Falun vill jag bidra med mycket energi, fysiskt spel och slit för att vinna matcher.
Kontraktet är skrivet över säsongen 2025/26.